Eestis loodi sprei, mille abil loodetakse koroonaviiruse levikut vähendada

Ternespiimapõhine ninasprei ei ole ravim ega vaktsineerimise aseaine - see on täiendav moodus koroonaviirusega nakatumise ärahoidmiseks. Tegemist on loodusliku preparaadiga, kus ühekordsel manustamisel viiakse ninaneeldu 80 mg veise antikehi.Foto: tootja

Eesti ettevõtete ja ülikoolide koostöös arendati välja tehnoloogia, mille abil on võimalik valmistada SARS-CoV-2 vastastel antikehadel põhinev nina- ja kurgusprei, mis on esmaste uuringute käigus näidanud toimet koroonaviiruse nakkuse tõkestamiseks.

Eelkliinilsed katsed on näidanud sprei tõhusust

Uue tehnoloogia väljatöötamist vedanud professor Mart Ustavi sõnul baseerub nende töö hüperimmuniseeritud lehmade ternespiimast toodetud preparaadil.

Ustav selgitas, et ternespiimal on parim looduslik roll pakkuda vastsündinule esmast kaitsvat immuunsust ema organismi toodetud antikehade abil. “Töötasime omalt poolt välja tehnoloogia ternespiima antikehade puhastamiseks, mille tulemuseks on preparaat, mida saab kasutada nina- ja kurgusprei valmistamiseks, millel omakorda on toime koroonaviiruse nakkuse tõkestamiseks,” täpsustas Ustav.

Ta rõhutas, et tegemist ei ole ravimiga, vaid viirusvastase preparaadiga, mis töötab nina-neelus limaskestade pinnal, kus see saab spetsiifiliselt inaktiveerida COVID-19 tekitajat SARS CoV-2 viirust.

Ustavi sõnul on eelkliinilised katsed näidanud, et toodetud preparaat omas SARS CoV-2 viirust neutraliseerivat aktiivsust.

Professor toonitas, et antud antikehad olid tõhusad mitte ainult Wuhanist alguse saanud viirustüve vastu, vaid ka uute, kergemini levivate Suurbritannia, Lõuna-Aafrika ja Brasiilia viirusvariantide puhul, mida uuriti nii biokeemilistes kui ka pseudoviiruse nakatamise katsetes.

Loomadega läbiviidud katsed näitasid, et kui ninna tilgutada ternespiimast pärit antikehade lahust üks tund enne suure kogusega SARS-CoV-2-ga nakatamist, siis preparaat suutis oluliselt vähendada viiruse tiitrit kopsudes. See viitab, et loodud nina- ja kurgusprei preparaat suudab ninaneelus SARS-CoV-2 viirust kinni püüda ja neutraliseerida.

Sprei loodetakse müüki paisata aprillis

Ettevõtmise ühe vedaja, AS Chemi-Pharm juhi, Ruth Oltjeri sõnul on oluline teadustööst kiirelt edasi liikuda. Järgmise sammuna on konsortsiumil plaanis läbi viia kliinilised uuringud ja hakata esimesel võimalusel preparaati sisaldavat nina- ja kurguspreid SARS-CoV-2 BioBlock tootma.

Oltjer täpsustas, et käivitatud on SARS-CoV-2 BioBlock katsepartiide tootmine ja esitatud Tartu Ülikooli inimuuringute eetika komiteele kooskõlastamiseks kahe kliinilise uuringu protokollid.

Antud uuringud võimaldavad kinnitada eelkliiniliste katsete tulemusi ning loovad aluse viirusvastase ninasprei kui profülaktilise vahendi kasutamiseks ulatusliku koroonapandeemia kontrollimisel.

Praegu oodatakse luba uuteks kliinilisteks katsetusteks, kuid ninaspreiga saab tegelikult turule tulla juba enne katsetuste lõppu.

“Tegemist ei ole ravimiga – sprei ei lähe inimese organismi sisse ja ei ravi midagi, vaid blokeerib viiruse, kui see on näiteks maskist läbi pääsenud ja sattunud ninna,” põhjendas Oltjer.

Ta lisas, et kui vajalikud load viivitusteta kätte õnnestub saada, võiks toodet müügilettidelt olla võimalik osta juba aprillis.

Kiire viis katkestada nakkusahelad

Oltjer ütles, et praegu, kui nakatunuid lisandub väga suurel hulgal, on kriitiline saada kätte ja vältida lähikontaktsete nakatumist. See oleks kiireim viis katkestada nakkusahelad ja seda saaks teha justnimelt viirust neutraliseeriva spreiga, sest sprei vähendab viiruskoormust organismis oluliselt.

Ta lisas, et toodet oleks eriti soovitatav kasutada  nakatunute  lähikontaktsetel, et vähenda nende nakatumise ohtu, samuti nakatunutel, et need inimesed oleksid siis vähem nakkusohtlikud ka oma lähedastele.

Ta rõhutas aga, et SARS-CoV-2 BioBlock nina- ja kurgusprei ei asenda vaktsineerimist, ega maski kandmist, vaid on lisameede viiruse nakkusahelate katkestamisel.

Uudset tehnoloogiat väljatöötanud konsortsiumisse kuuluvad Icosagen Grupp,  AS Chemi-Pharm, Tartu Ülikool (Farmaatsia instituut, Bio- ja siirdemeditsiini instituut ja Tehnoloogia instituut), Eesti Maaülikool (Veterinaarmeditsiini instituut ja OÜ Eerika farm) ning OÜ Teadus ja Tegu

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.