Eestis on alanud koroonaviiruse epideemiline levik

Terviseameti peadirektor Üllar Lanno ütles erakorralisel pressikonverentsil, et Eestis on alanud koroonaviiruse epideemiline levik.Foto: ekraanitõmmis

Reedel toimus erakorraline pressikonverents, kus koroonaviirusega seotud olukorrast andsid ülevaate sotsiaalminister Tanel Kiik, terviseameti peadirektor Üllar Lanno ja ameti meditsiiniabi juht Arkadi Popov.

Terviseameti (TA) peadirektor ütles, et nakatunute hulk suureneb kiiresti ja viiruse levimine on püsiv. Eriti suured numbrid on pealinnas ja selle ümbruses. Kahjuks hakkab haiguse raskuskese liikuma üle Eesti laiali.

Selgelt on Lanno sõnul näha ka see, et lokaliseerunud ja kindlalt piiritletud kollete tasemelt oleme jõudnud selleni, et Eestis on alanud viiruse epideemiline levik. Enam ei ole sajaprotsendiliselt aru saada, kust viirus tuleb.

Surve haiglatele kasvab

Lanno märkis, et lisaks nakatunute hulgale jälgib TA pidevalt ka seda, kui suur on surve haiglatele ja kas meditsiinisüsteemi ülekoormuse vältimiseks on vaja midagi ette võtta.

Ta juhtis tähelepanu, et tänane haigusjuhtude arv 100 000 elaniku kohta on 105,8 ning tegelikult näitab see olukorda kaks nädalat tagasi. Juurdekasv näitab viiruse laialdast levikut.

“Teades ette, et jõule tahetakse tähistada perekonniti ja ka asutustes ja et sinna otsa tuleb kohe uus aasta ja pidustused ka järgmise aasta sees, siis tänase nakatunute arvu järgi võime prognoosida sadu nakatunuid päevas. Kasvama hakkab kindlasti ka surve haiglavõrgule,” rääkis TA peadirektor.

Ta lisas, et TA on oma töö ümber korraldanud ning suunanud ressursi ümber eelkõige koroonaviirusega tegelemisele. See tähendab muuhulgas, et näiteks harjumuspärane põhjalik info nakatunute kohta võib saabuda viivitusega.

Ka Tanel Kiik nentis, et nakatunute ja haiglaravi vajavate inimeste arv lähipäevil kindlasti kasvab. See ei hakka kindlasti vähenema nädala või paari pärast, vaid võib hakata vähenema alles mitme nädala pärast.

Suuremad üritused on soovitatav edasi lükata

Nii terviseameti peadirektor kui sotsiaalminister andsid soovituse, et kuna viiruse levik on niivõrd üldine, tuleks kõik suuremad üritused ära jätta või edasi lükata. Ning iga ürituse puhul tuleks enne sellele minemist kaaluda, kas osalemine on ikka ohutu.

“Meie ohuhinnang ütleb, et suured kogunemised hakkavad muutuma osalejaile ohtlikuks. Kohtades, kus nakkuskordaja on kõrge, levib viirus märkamatult ka siis, kui inimesed püüavad nakatumist vältida,” juhtis Lanno tähelepanu. Seega tuleb mõelda, kuidas saaks üritusi senisest ohutumalt korraldada, samuti — kuidas ohjeldada soovi üritustel üleüldse osaleda.

Avalike ürituste kohta ütles TA peadirektor, et kui mõnd üritust tõepoolest ära jätta või edasi lükata ei saa, tuleb korraldajal kindlasti TAga konsulteerida ning üheskoos leida viis, kuidas üritus läbi viia võimalikult ohutult.

Lanno sõnul on üks meetod, kuidas viiruse laia levikut ohjeldada, sotsiaalse distantsi hoidmine. Välja tuleb mõelda ka meetmed, mis tagavad, et kokkusaamisi vähendataks.

Liigume tervishoiukriisi suunas

Minister Kiik lausus, et olukord on ülikriitiline ja tänased arvud kinnitavad, et liigume väga selgelt tervishoiukriisi suunas. Ta meenutas, et valitsus on lubanud, et sügisene viiruselaine püütakse üle elada vähemate piirangutega kui kevadel, kas see ka õnnestub, sõltub kõigi panusest. Kriisi ohjamise võti ei ole ainuüksi ametnike kätes — oma osa peavad andma kõik.

Kiik rõhutas, et ka kergete haigussümptomite puhul tuleb võtta ühendust perearstiga, minna esimesel võimalusel koroonaviiruse proovi andma, igal pool, kus ei ole võimalik distantsi hoida, peaks kandma maski. Kui võimalik, püsida kodus.

“Kutsume üles tööandjaid aktiivselt rakendama kodutööd. Kus see ei ole võimalik, tuleb tagada töötajate hajutamine ja vähendada kontakte ning tagada maksimaalne nakkusohutus. Aina tungivamalt palume ära jätta või edasi lükata kogunemised ja üritused. Praegu ei ole aeg pidudeks,” rääkis Kiik.

TA tegutseb Kiige kinnitusel praegu oma maksimaalse võimekuse piirimail ja vaatamata sellele, et ametile antakse kõikvõimalikku lisatuge, tähendab igasugune viiruse leviku suurenemine seda, et piir saab ühel hetkel ületatud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.