Uudis

Eestis on tuvastatud 11 ahvirõugetesse nakatunut: lähikontaktseid vaktsineeritakse neljas haiglas

Ahvirõugete jaoks pole olemas eraldi vaktsiini, vaktsineerimiseks kasutatakse rõugete vaktsiini.Foto: Shutterstock

Terviseameti teatel on ahvirõugete vaktsiin jõudnud regioonikeskustesse: vaktsineerida on võimalik Põhja-Eesti Regionaalhaiglas, Tartu Ülikooli Kliinikumis, Pärnu Haiglas või Ida-Viru Keskhaiglas.

Tänase seisuga on Eestis terviseameti laboris kinnituse saanud 11 nakkusjuhtu. Terviseameti kinnitusel on Eestis risk nakatuda väga väike.

6. septembri seisuga on Euroopas tuvastatud kokku 18 844 ahvirõugete juhtu. Kõige enam on ahvirõugeid tuvastatud Hispaanias (6 749), Prantsusmaal (3 645) ja Saksamaal (3 505).

Ahvirõugete vastaseks vaktsineerimiseks mõeldud vaktsiiniga Jynneos immuniseeritakse nakatunute lähikontaktseid. Vaktsiine on Eestisse tellitud kokku 1400 doosi. Lisaks hanbgib terviseamet 72 doosi ahvirõugete ravimit Tecovirimat, mida jagatakse Läti ja Leeduga. Ravimit kasutatakse vaid väga raskete juhtumite puhul, mida esineb väga harva.

Vaktsineerimiseks kasutatakse rõugevaktsiini

Ahvirõugete jaoks pole olemas eraldi vaktsiini, vaktsineerimiseks kasutatakse rõugete vaktsiini Jynneos. See vaktsiin valmistab organismi ette kaitsmaks end rõugete ja ahvirõugete viiruse vastu. Vaktsiin sisaldab vaktsiini viiruse elusat modifitseeritud vormi nimega “vaccinia Ankara“, mis on lähedas suguluses rõugete ja ahvirõugete viirustega.

Vaktsiin ei põhjusta ise rõugeid ning ei suuda ise paljuneda. Kuna rõuged ja ahvirõuged on omavahel sarnased viirused, kaitsevad vaktsiini abil tekkivad antikehad ka ahvirõugete vastu.

Vaktsiini süstimise järel saab immuunsüsteem aru, et tegemist on kehale võõra valguga ning hakkab tekitama selle vastu loomulikku kaitset. Kui inimene puutub hiljem ahvirõugete või sarnase viirusega kokku, suudavad tekkinud antikehad koos immuunsüsteemiga viiruse rakkude vastu võidelda ja end selle vastu kaitsta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.