Uudis

Eestis tuvastati esimene ahvirõugete juhtum

Ahvirõugete testimine terviseameti nakkushaiguste laboris.Foto: Terviseamet

Täna kinnitati terviseameti nakkushaiguste laboris Eestis esimene ahvirõugete juhtum. Tegemist on seni ainsa ahvirõugete juhtumiga Eestis. 

Nakatunu on keskealine meesterahvas, kes sai nakkuse välisriigis viibides. Terviseametile teadaolevalt puuduvad ahvirõugete diagnoosi saanud patsiendil Eestis lähikontaktid. Mehel esinevad ahvirõugetele iseloomulikud sümptomid.

Terviseameti nakkushaiguste osakonna nõunik Irina Dontšenko sõnul on valmisolek ahvirõugete juhtude tuvastamiseks ja laboratoorseks kinnitamiseks Eestis tagatud terviseameti nakkushaiguste laboris.

„Terviseamet juhindub haiguste ennetamise ja tõrje Euroopa keskuse ja maailma terviseorganisatsiooni juhistest ning soovitustest,“ selgitas Dontšenko. Ta lisas, et tervishoiuteenuse osutajatele on terviseameti poolt koostatud ja edastatud ahvirõugete kahtlusega patsientide käsitlemise juhis.

Ahvirõugete sümptomid sarnanevad tavaliste rõugete omadele, kuid on leebemad. Haigusele on iseloomulik nahalööve, mis esineb enamasti näol, peopesades, jalataldadel ja suguelunditel. Haigestumise algfaasis võib esineda palavik, peavalu, lihasvalu, seljavalu, lümfisõlmede turse, külmavärinad ja väsimus. Enamik inimesi terveneb mõne nädala jooksul ja reeglina on tegemist iseparaneva haigusega.

Ahvirõuged ei levi inimeste vahel kergelt ning laiema leviku ohtu peetakse madalaks. Tõenäosus ahvirõugete levikuks on järgnevatel kuudel kõrge riskeeriva seksuaalse käitumisega inimeste seas (palju seksuaalpartnereid, seksuaalvõrgustiku üritustes osalemine, kaasa arvatud meestega seksivad mehed). 

Nakatumise vältimiseks on oluline jälgida üldisi hügieenireegleid ja vältida juhuslikke seksuaalkontakte. Ahvirõugete kahtluse korral võta ühendust oma perearstiga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.