Uudis

Eestis tuvastati teinegi ahvirõugetesse nakatunud mees

Ahvirõugete testimine terviseameti nakkushaiguste laboris.Foto: Terviseamet

Juuli alguseks on Eestis laboratoorselt kinnitatud kaks ahvirõugete juhtumit, selgub terviseameti sellenädalasest nakkushaiguste epiidülevattest.

Terviseameti teatel on 4. juuli seisuga tuvastatud Eestis kaks ahvirõugetesse nakatunut. Mõlemal juhul on olnud tegemist keskealiste meesterahvastega, kes on lähiajal viibinud reisil Euroopas ning kelle puhul esineb seksuaalset riskikäitumist. Esimene ahvirõugete juhtum tuvastati Eestis 28. juunil.

Ahvirõugete sümptomid sarnanevad tavaliste rõugete omadele, kuid on leebemad. Haigusele on iseloomulik nahalööve, mis esineb enamasti näol, peopesades, jalataldadel ja suguelunditel. Haigestumise algfaasis võib esineda palavik, peavalu, lihasvalu, seljavalu, lümfisõlmede turse, külmavärinad ja väsimus. Enamik inimesi terveneb mõne nädala jooksul ja reeglina on tegemist iseparaneva haigusega.

Ahvirõuged ei levi inimeste vahel kergelt ning laiema leviku ohtu peetakse madalaks. Tõenäosus ahvirõugete levikuks on järgnevatel kuudel kõrge riskeeriva seksuaalse käitumisega inimeste seas (palju seksuaalpartnereid, seksuaalvõrgustiku üritustes osalemine, kaasa arvatud meestega seksivad mehed). 

Nakatumise vältimiseks on oluline jälgida üldisi hügieenireegleid ja vältida juhuslikke seksuaalkontakte. Ahvirõugete kahtluse korral tuleb võtta ühendust oma perearstiga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.