Eestis tuvastati veel kaks ahvirõugetesse nakatumist: mida selle haiguse leviku kohta teadma peaks?

Ahvirõugete lööve läbib erinevad astmed.Foto: Shutterstock

Terviseameti nakkushaiguste laboris kinnitati 18. juulil kaks ahvirõugete juhtu, kokku on Eestis ahvirõugetesse nakatumine tuvastatud neljal patsiendil.

Kahe viimase juhtumi puhul on tegemist 20ndates aastates meestega, kes on lähiajal olnud riskeeriva käitumisega seksuaalsuhtes. Terviseamet rõhutab seejuures, et olemasolevate epidemioloogiliste andmete kohaselt ei ole juhtumid omavahel seotud ning ahvirõuged siseriiklikult ei levi.

Esimene juhtum tuvastati Eestis 29. juunil. Kõik senised nakatumised on toimunud välisriigis või kokkupuutel välisriigist saabunud kodanikega. Kõik nakatunud on pöördunud iseseisvalt arsti poole, terviseamet on neid nõustanud ning nad täidavad neile soovitatud isolatsioonimeetmeid.

Allikas: Terviseamet

Kuidas toimub nakatumine?

Ahvirõuged (inglise keeles monkeypox) on loomade viirusnakkushaigus, mis võib kanduda inimesele. Haigus levib piisknakkusena, otsesel kokkupuutel kahjustatud nahaga või kaudselt läbi pindade/esemete, mis on saastunud haigustekitajaga.

Viiruse edasikandumine loomalt inimesele (zoonootiline) võib toimuda otsesel kokkupuutel nakatunud loomade vere, kehavedelikega või naha või limaskesta kahjustustega. Nakatumine võib samuti toimuda ebapiisavalt termiliselt töödeldud ahviliha tarbimise järgselt.

Viiruse edasikandumine inimeselt inimesele võib toimuda piisknakkusena hingamisteede eritistega, otsesel kontaktil haigega, nakatunud inimese nahakahjustustest või haige eritistega saastunud esemetest/pindadest. Nakatumine eeldab pikemaajalist tihedat kontakti. Nakatumine võib toimuda ka üsasiseselt või sünnitusel.

Allikas: Terviseamet

Millised on haigusnähud?

Haigusnähud sarnanevad tavaliste rõugete omadele, kuid on leebemad. Haigestumise algusfaasil esineb palavik, tugev peavalu, lihasvalu, seljavalu, lümfisõlmede turse ja väsimus. Nahalööve tekib 1-3 päeva pärast palaviku teket. Lööbega on haaratud enamasti nägu, peopesad, jalatallad, suguelundid, vähem kehatüvi.

Lööve läbib erinevad astmed. Esmalt tekivad maakulid (laigud), seejärel paapulid (kergelt kõrgenenud sõlmekesed), vesiikulid (selge vedelikuga täidetud põiekesed). Vesiikulitest tekivad pustulid (kollase vedelikuga täidetud mädapõiekesed), mis kattuvad koorikutega, mis kuivavad ja kukuvad maha.

Haiguse kliiniline kulg on tavaliselt kerge, enamik inimesi terveneb mõne nädala jooksul ning reeglina on tegemist iseparaneva haigusega. Rasked juhtumid esinevad sagedamini lastel. Suremus on suurem laste ja noorte täiskasvanute hulgas ning immuunpuudulikkusega patsientidel.

Allikas: Terviseamet

Kuidas ahvirõugeid ennetada?

  1. Endeemilistes piirkondades metsloomadega kokkupuute vältimine või nendega kokkupuutel isikukaitsevahendite kasutamine; ainult termiliselt töödeldud liha tarbimine.
  2. Haige ja/või nakkuskahtlase isikuga kontaktide vältimine.
  3. Haige isoleerimine ja ravi.
  4. Isikukaitsevahendite kasutamine patsientide eest hoolitsemisel.
  5. Saastunud pindade/esemete puhastamine.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.