Uudis

Eestisse jõudsid uued kiirtestid, mis koroona ja gripi kõrval tuvastavad ka RS-viiruse

Neliktestid tuvastavad nii SARS-CoV-2, A- ja B-gripi kui ka RS-viiruse antigeenid.Foto: Shutterstock

Alates tänasest on Eestis saadaval neliktestid, mis lisaks SARS-CoV-2 ning A- ja B-gripi antigeenidele tuvastavad ka RS-viiruse antigeenid.

„Seni on Eestis saadaval olnud antigeeni kiirtestid, mis tuvastavad kas ühe viiruse antigeeni või kolmiktest, mis tuvastab, kas tegemist on COVID-19 viirusega või A- ja B-gripiga. Neliktest annab vastuse ka RS-viiruse olemasolu kohta,“ rääkis Südameapteegi proviisor ja müügijuht Merilin Israel.

Terviseameti andmetel haigestus sel nädalal ägedatesse respiratoorsetesse nakkustesse 3844 inimest ning Eestis levivad hetkel nii COVID-19, A- ja B-gripp kui ka RS-viirus. Kui aasta lõpus olid ülekaalus SARS-CoV-2 ja A-gripi viirused, siis on tänaseks on ringlevate viiruste etioloogiline pilt muutumas ning RS-viiruse osakaal järjest suureneb.

RS-viirust tuvastavad kiirtestid on hetkel saadaval vaid Südameapteekides.

Mida RS-viirus endast kujutab?

„RS-viirus on äge respiratoorne viirus, mis sarnaselt COVID-19le ja gripile levib piisk-õhknakkuse teel köhimisel, aevastamisel, nuuskamisel ja kokkupuutel köhapiiskadega või ninaeritisega saastunud pindade või esemetega. Tegemist on kiiresti leviva viirusega ning viirusega kokkupuutunud inimestest nakatub vähemalt 50%,“ kirjeldas Südameapteegi proviisor hetkel lasteaiaealiste laste hulgas laialt levivat viirust. 

RSV-nakkuse riskirühma kuuluvad:

 • enneaegsed imikud,
 • alla 2-aastased krooniliste kopsu- ja südamehaigustega lapsed,
 • immuunpuudulikkusega lapsed ja täiskasvanud,
 • 65-aastased ja vanemad inimesed.

Israeli sõnul on ka RSV-nakkuse haigusnähud üsna sarnased COVID-19 ja gripiga. Lastel algab haigus reeglina kõrge palavikuga, tekib köha, aevastamine, nohu ja/või kurguvalu. Levinud haigusnähtudeks on ka raskendatud hingamine ja isutus. Ka täiskasvanute sümptomid on enamasti sarnased. Haigus kestab lastel üks kuni kaks nädalat, täiskasvanutel nädal.

„Raskematel juhtudel võib viirusega haigestunul tekkida bronhiit, 25-40 protsendil nakatunutest bronhioliit või kopsupõletik. Viirus võib soodustada ka keskkõrvapõletiku teket,” tõi proviisor välja. “Need tüsistused võivad tekkida eelkõige nõrgema immuunsusega inimestel, lastel ja vanuritel ning seetõttu tasub viiruste leviku perioodil riskirühma kuuluvate inimestega kokku puutudes olla ettevaatlik.“

RSV-nakkuse, COVID-19 ja gripiviiruste vältimiseks:

 • Pese sageli käsi. Eriti, kui perekonnas või kollektiivis on haigestunud inimesi.
 • Väldi kokkupuudet köhivate, aevastavate või nohuste inimestega.
 • Köhimisel ja aevastamisel kata suu taskurätiku või varrukaga.
 • Puhasta ja desinfitseeri röga- ja süljepiiskadega saastunud pinnad, mänguasjad, ukse käepidemed jm esemed.
 • Ära puuduta pesemata kätega nina, suud ja silmi.
 • Ära viibi gripitaoliste haiguste leviku kõrgperioodil lapsega rahvarohketes kohtades.
 • Haigena jää koju.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.