Uudis

Eestisse saabunud Jansseni koroonavaktsiin ootab Euroopa Ravimiameti ametlikku seisukohta

Jansseni koroonavaktsiini manustatakse ühe süstina.Foto: Shutterstock

Eile, 13. aprillil laekus Eestisse oodatust veidi varem ettevõtte Johnson & Johnson Covid-19 vaktsiin Janssen. Ühedoosilise koroonavaktsiini 2400 doosi ootavad praegu Euroopa Ravimiameti rohelist tuld.

Sotsiaalministeeriumist kinnitati Tervisegeeniusele, et praegu oodatakse Euroopa Ravimiameti ametlikku seisukohta trombotsütopeeniaga tromboosi võimaliku seose kohta Jansseni vaktsiiniga. Seejärel arutab vaktsiini kasutamisega seonduvat riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon.

COVID-19 vaktsiin Janssen jõudis turule aasta alguses, Euroopa Liidus sai see müügiloa 11. märtsil. USAs on Jansseni vaktsiiniga vaktsineeritud juba enam kui 6,8 miljonit inimest. Eilse seisuga on teada, et kuuel nooremas eas naisel on tekkinud trombotsütopeeniaga tromboosi sündroom. Kõik juhud esinesid 18-48aastastel naistel ja ilmnesid 6-13 päeva pärast vaktsineerimist. Ameerika Ühendriikide toidu- ja ravimiamet (FDA) uurib nende seost Jansseni vaktsiiniga ja peatas seetõttu eile ajutiselt Jansseni vaktsiini kasutamise.

“Euroopa Ravimiameti ravimiohutuse riskihindamise komitee (PRAC) hindab samuti trombotsütopeeniaga tromboosi võimalikku seost vaktsiiniga ja teeb ka koostööd FDA-ga. Samuti on juba küsitud müügiloa hoidjalt täiendavalt andmeid,” kinnitas Ravimiameti kommunikatsioonijuht Kristi Sarap.

Euroopa Ravimiamet uurib kõiki teatatud juhtumeid ja otsustab, kas regulatiivsed meetmed on vajalikud. Otsuseni loodetakse jõuda järgmisel nädalal. Praegu ollakse jätkuvalt seisukohal, et vaktsiini kasu COVID-19 ennetamisel kaalub üles kõrvaltoimete riski.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.