Uudis

Eestlaste loodud koroonavastane ninasprei jõuab esmaspäevast müügile

Ternespiimapõhine ninasprei ei ole ravim ega vaktsineerimise aseaine - see on täiendav moodus koroonaviirusega nakatumise ärahoidmiseks. Tegemist on loodusliku preparaadiga, kus ühekordsel manustamisel viiakse ninaneeldu 80 mg veise antikehi.Foto: tootja

Eesti ettevõtete ja ülikoolide koostöös välja arendatud koroonaviiruse vastane ninasprei BioBlock sai aprillis müügiloa ja jõuab mai algusest apteegiriiulitele.

Infokillu avaldas Eesti Ekspress, mis kirjutas, et praeguse seisuga on ninasprei saadaval alates esmaspäevast, 3.maist Benu apteekidest. Sel päeval leevenevad riigis mitmed piirangud ja ninasprei tehnoloogia väljatöötamist vedanud professor Mart Ustavi sõnul võiks just see sprei aidata ära hoida kolmanda laine teket.

Professor toonitab, et ninasprei pole ravim ega vaktsineerimise aseaine – ninasprei on lihtsalt täiendav moodus koroonaviirusega nakatumise ärahoidmiseks. Ninaspreid võivad kasutada kõik alates seitsmendast eluaastast.

Toode ei sobi vaid neile, kellel on piimvalkude allergia, alla kuueaastaste laste vanemad võiksid enne aru pidada tervishoiutöötajaga. Laktoositalumatud ei pea muretsema, sest laktoosijäägid on spreist täielikult kõrvaldatud.

Tervisegeenius kirjutas märtsis, et uus tehnoloogia baseerub hüperimmuniseeritud lehmade ternespiimast toodetud preparaadil. Nimelt on just ternespiimal parim looduslik roll pakkuda vastsündinule esmast kaitsvat immuunsust ema organismi toodetud antikehade abil.

“Töötasime omalt poolt välja tehnoloogia ternespiima antikehade puhastamiseks, mille tulemuseks on preparaat, mida saab kasutada nina- ja kurgusprei valmistamiseks, millel omakorda on toime koroonaviiruse nakkuse tõkestamiseks,” selgitas professor Ustav.

Professor märkis, et antud antikehad olid tõhusad mitte ainult Wuhanist alguse saanud viirustüve vastu, vaid ka uute, kergemini levivate Suurbritannia, Lõuna-Aafrika ja Brasiilia viirusvariantide puhul, mida uuriti nii biokeemilistes kui ka pseudoviiruse nakatamise katsetes.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.