Uudis

Ekspertkomisjon: AstraZeneca vaktsiin on eakatele ohutu

AstraZeneca.Foto: Shutterstock

Eesti riikliku immunoprofülaktika ekspertkomisjoni liikmed kinnitasid, et AstraZeneca vaktsiiniga kaitsepookimist jätkatakse üle 60-aastastel. Komisjon rõhutas, et AstraZeneca vaktsiin on eakatele ohutu ja äärmiselt efektiivne.

Ekspertkomisjon rõhutab, et hetkel on äärmiselt oluline esmajärjekorras jätkata just vanemaealiste vaktsineerimisega, et kaitsta COVID-19 haigusest enim ohustatud inimesi. Seejuures AstraZeneca vaktsiini neil peljata ei tasu – trombiriskiga inimestele see kuidagi ohtlikum ei ole.

Euroopa Ravimiameti ravimiohutuse riskihindamise komitee (PRAC) jõudis eile järeldusele, et ebatavalised verehüübed, millega kaasneb madal vereliistakute arv, tuleb loetleda AztraZeneca vaktsiini Vaxzevria väga harva esinevate kõrvaltoimete hulka. Kõnealused juhtumid on tuvastatud ühel vaktsineeritul 100 000 kohta. Siiani on enamik teatatud juhtudest esinenud alla 60-aastastel naistel kahe nädala jooksul pärast vaktsineerimist. 

“Ühtepidi peame eakate vaktsineeritusega hõlmatuse kasvama saama, teisalt tahame nooremaid vaktsiini kasutajaid selgelt informeerida, et nad saaksid seejärel otsustada, kas nad võtavad selle riski või mitte,” ütles ekspertkomisjon. Seega koostab komisjon selge ja üheselt mõistetava infolehe, kus on välja toodud AstraZeneca vaktsiiniga kaasnevad üliharuldased kõrvaltoimed, mida peab pärast vaktsineerimist jälgima ja kellega täpselt ohusümptomite korral ühendust võtta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.