Ekspertkomisjon soovitab tõhustusdoosi üle 65-aastastele ja hooldekodude elanikele

Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler dr Heidi Alasepp.Foto: Jaana Toomik / Ida-Tallinna Keskhaigla

Immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab tõhustusdoosi ehk kolmandat süsti hetkel ennekõike 65+ vanusegrupile ja hooldekodu elanikele kuus kuud pärast esmast vaktsineerimiskuuri. Kõigile teistele täisealistele võib kolmandat süsti pakkuda kaheksa kuud pärast vaktsineerimiskuuri läbimist.

Teisipäeval, 5. oktoobril kogunes riiklik immunoprofülaktika ekspertkomisjon, et arutada Covid-19 vaktsiini tõhustusdooside pakkumisega seotud küsimusi.

Ekspertide hinnangul tuleb raskete haigusjuhtude ja seeläbi tervishoiusüsteemi ülekoormuse ennetamiseks keskenduda jätkuvalt veel vaktsineerimata inimeste vaktsineerimisele. Tõhustusdoosi soovitavad eksperdid üle 65-aastastele ja kõigile üle 18-aastastele hooldekodude elanikele mitte varem kui kuus kuud pärast esmase vaktsineerimiskuuri lõpetamist.

Ülejäänud elanikkonnale alates 18. eluaastast võib komisjoni hinnangul pakkuda tõhustusdoosi mitte varem kui kaheksa kuu möödumisel esmase vaktsineerimiskuuri läbimisest. Sõltumata sellest, millist vaktsiini on inimesele varem manustatud, soovitab komisjon teha tõhustusdoosi Pfizer/BioNTech vaktsiiniga.

Tõhustusdoosi kõrval pakutakse eakatele ka tasuta gripivaktsiini

„Ekspertide hinnangul tuleks praegu jätkuvalt keskenduda ennekõike veel vaktsineerimata inimeste, nende hulgas eriti vanemaealiste vaktsineerimisele. Need on inimesed, kes kõige suurema tõenäosusega võivad nakatumisel haigestuda raskelt ja vajada haiglaravi,“ ütles immunoprofülaktika ekspertkomisjoni juht, sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Heidi Alasepp.

„Tõhustusdoose soovitab komisjon üle 65-aastastele ja hooldekodude elanikele alates 18. eluaastast mitte varem kui kuue kuu möödumisel esmase kuuri läbimisest. Samadele sihtrühmadele pakub riik ka tasuta gripivastast vaktsineerimist ja ekspertide hinnangul võib need kaks vaktsiini teha ükskõik millise intervalliga, ka samal päeval,“ lisas Alasepp.

Üle 65-aastastele inimestele hakkavad koroonavaktsiini tõhustusdoose pakkuma eeskätt perearstikeskused, hooldekodude elanikele ka õendusteenuse osutajad.

Nn kolmandate dooside puhul soovitab komisjon eristada lisadoose ja tõhustusdoose. Lisadoose vajavad vaktsineerimiskuuri lõpetamiseks tõsise immuunpuudulikkusega inimesed, kellel ei teki kahe doosiga (Jansseni vaktsiini puhul ühe doosiga) vaktsineerimise järel piisavat kaitset, nt elundsiirdamisega haiged või pahaloomuliste kasvajatega inimesed, kes on immuunsupresseerival ravil. Tõhustusdoosi võivad vajada immuunsuse nõrgenemise tõttu teatud ajaperioodi möödudes kõik vaktsineerimiskuuri läbinud inimesed.

Esmaspäeval, 4. oktoobril kogunenud Euroopa Ravimiameti inimravimite komitee hindas vaktsiinitootja Pfizer/BioNTech COVID-19 vaktsiini Comirnaty tõhustusdoosi müügiloataotlust. Komitee otsustas, et tõhustusdoosi manustamist võib kaaluda vähemalt kuus kuud pärast teist vaktsiinidoosi 18 aastastel ja vanematel inimestel.

Viimane ööpäev numbrites

6. oktoobri hommikuse seisuga vajab sümptomaatilise Covid-19 tõttu haiglaravi 188 inimest. Kokku on haiglas 230 koroonaviirusega nakatunud patsienti, kellest on vaktsineerimata 163 ehk 70,9% ja lõpetatud vaktsineerimiskuuriga 67 ehk 29,1%.

Ööpäeva jooksul avati haiglates 30 uut haigusjuhtu. Suri neli koroonaviirusega nakatunud inimest, kellest kolm olid vaktsineerimata.

Viimase ööpäeva jooksul analüüsiti 6835 testitulemust, millest 1046 osutus positiivseks. Positiivse testi saanutest oli 714 vaktsineerimata ja 332 lõpetatud vaktsineerimiskuuriga.

Ööpäeva jooksul manustati 2201 vaktsiinidoosi, kokku on manustatud 1 379 560 doosi. Täisealiste hõlmatus vähemalt ühe vaktsiinidoosiga on 67,3%.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.