Uudis

Ekspertkomisjon soovitab vaktsineerida läbipõdenuid alates 6. kuust pärast tervenemist

Professor Irja Lutsar on lootusrikas, et kui vaktsineerimine edeneb hästi ning mõnd uut koroonaviiruse tüve välja ei ilmu, siis sügisel ehk kolmandat viiruselainet ei tulegi.Foto: Margus Ansu/Tartu Postimees/Scanpix

Eile kogunenud immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab vaktsineerida Covid-19 haiguse läbipõdenuid ühe doosiga alates 6. kuust pärast tervenemist. Erinevate koroonavaktsiinide kombineerimist nad jätkuvalt ei soovitata.

„Covid-19 haiguse läbipõdemise tulemusena saadav kaitse kestab erinevate uuringute andmeil vähemalt kuus kuud ning korduv haigestumine on harv. Seega ei ole läbipõdenutel vaja end vaktsineerida enne kuue kuu möödumist ning ka siis piisab immuunsuse tõhustamiseks ühest doosist,“ ütles riikliku immunoprofülaktika ekspertkomisjoni liige professor Irja Lutsar. „Vaktsineerimiskuuri läbinute hilisema revaktsineerimise vajaduse kohta praegu veel andmed puuduvad.“

Viiruse leviku pidurdamiseks on oluline, et võimalikult suur hulk elanikkonnast saaks Covid-19 haiguse vastu kaitstud esimesel võimalusel. Seetõttu soovitab ekspertkomisjon oodata nende inimeste vaktsineerimisega, kes on haiguse läbi põdenud vähem kui kuus kuud tagasi, sest neil on läbipõdemise järgne immuunsus.

„Nende inimeste jaoks ei ole vaktsineerimine praegu veel vajalik ja nii saab piiratud vaktsiinikoguste tingimustes võimaldada vaktsineerimist kiiremini nendele inimestele, kellel kaitse Covid-19 haiguse eest puudub,“ lisas prof Lutsar.

Ka siis, kui Covid-19 haiguse läbipõdemisest on möödunud rohkem kui kuus kuud, soovitab komisjon vaktsineerida vaid ühe doosiga pikaajalise kaitse tagamiseks. Kui inimene haigestub kahe nädala jooksul pärast esimese vaktsiinidoosi saamist Covid-19 haigusesse, tuleks lugeda ta läbipõdenuks ning vaktsineerida ühe doosiga soovitavalt 6. kuul pärast tervenemist. Inimesele, kes on vaktsineeritud ühe doosiga ja kes haigestub koroonasse hiljem kui kaks nädalat pärast esimest doosi, kuid enne teise doosi saamist, ei ole vajalik teist doosi teha.

Kehtima jäi immunoprofülaktika ekspertkomisjoni soovitus teha kahedoosilise vaktsiini puhul teine doos sama vaktsiinitootja vaktsiiniga. Erinevate vaktsiinitootjate ja erinevatel tehnoloogiatel põhinevate vaktsiinide kombineerimise efektiivsuse ja ohutuse kohta ei ole endiselt piisavalt andmeid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.