Uudis

Erik Orgu: need on kuus asja, mida kaalukaotuse kohta tihti ei teata

Ükskõik missugust toitumiskava järgid, tee seda vähemalt kolm kuud.Foto: Shutterstock

Mõnikord võid oma kaalukaotuse plaanid nässu ajada puhtast teadmatusest. Arvad küll, et teed kõike õigesti või et sööd täpselt õigeid asju, aga tulemusi ei tule. Erik Orgu avaldas oma blogis kuus asja, mida kaalukaotuse kohta sageli ei teata.

Ka tervislikust toidust võivad ülekilod tekkida

Paljud inimesed, kes oma kaalumurega Orgu poole pöörduvad, on osanud oma toidulaual olulised muudatused juba ise ära teha: süüakse palju rohelist, värsket ja isevalmistatut. Probleem on aga sellest, et toidulaud pole tasakaalustatud ning tarbitakse liiga palju süsivesikuid.

Kuidas aga teada, kust jookseb piir? Lahendus on analüüsida iga toitainet, mida roogade valmistamiseks kasutatakse.

Kui sa ei tunne, et oled piisavalt pädev seda tegema, siis võid alati asjatundjalt nõu küsida. Nii saad aimu, mis kogused missugust toitainet on tegelikult tervislik ja kaalukaotuseks vajalik.

Suureks jäävad riided on parem indikaator, kui enda kaalumine

Oled kindlasti kuulnud või kogenud ise, kuidas riided jäävad suureks, kuid kaalunumber ei taha alla minna. Seda juhtub eriti siis, kui lisaks toitumise muutmisele hakkad tegema trenni. Aktiivsusetaseme tõusu tõttu muutub kehakoostis ehk rasva- ja lihasmassi suhe.

Mõnel inimesel jäävad riided mitu numbrit suureks, aga kaalunumber vaevalt liigub. See pole sugugi halb, sest lihas kaalub rohkem kui rasv ja omakorda põletad sa nii rohkem keharasva. Muretseda selle pärast ei maksa, sest kui lihasmass on teatud piirini suurenenud, siis hakkab ka kaalunumber kiiremini vähenema.

Maovähendusoperatsioon on tõsine samm

Orgu arvates pöörduvad liiga paljud kirurgi poole enne, kui on konsulteerinud toitumisnõustajaga.

Operatsiooniga kaasnev kaalulangus võib aga olla lühiajaline, kui söögiharjumustes miski ei muutu. Samuti on peensoole väljalõikamisel tõsised riskid (rääkimata sellest, et pead elu lõpuni neelama toidulisandeid, sest su enda seedesüsteem enam efektiivselt ei toimi).

Operatsioon ei päästa toitumise korrastamisest nagunii, sest peale operatsiooni peab olema ettevaatlik ja järgima toitumisel samasuguseid reegleid nagu seda ootab toitumisnõustaja – pärast operatsiooni nõuab seda ka arst.

Kui toitumiskavaga kaasneb samuti garanteeritud kaalulangus, miks mitte loobuda operatsioonist ja järgida kohe tervisliku toitumise ja liikumise reegleid?

Emotsionaalne ülesöömine on ohtlik

Pead hakkama ära tundma hea või halva emotsiooni ajendil söömist. Toitumist peavad reguleerima teised hormoonid, mitte need, mis su tujusid mõjutavad.

Kui tead, et oled emotsionaalne sööja, siis peaksid selle kõigepealt tuvastama ehk teadvustama. Seejärel aga võiksid vastutaktikana leida endale asendustegevused, mis su mõtted söömiselt mujale viiksid.

Kui oled need tegevused leidnud, jäta need meelde ja kui emotsioonid jälle sööma kutsuvad, vali üks tegevustest ja proovi toidust hoiduda. Olukorra paranemisele aitab kaasa ka tervislik menüü ja sellest kinnipidamine, sest siis hakkavad tööle õiged hormoonid ning keha hakkab nende signaalidest isude tekitamisel lähtuma.

Ära kasuta “rasvapõletuse” toidulisandeid

Kas oled tähele pannud, et absoluutselt iga salendava toidulisandi pakendil on kirjas, et mõju avaldumiseks tuleb lisaks tableti neelamisele toituda tervislikult? Aga milleks siis tablett, kui tasakaalustatud toitumisest täiesti piisab?

Orgu ei ole oma karjääri jooksul näinud ühtegi toidulisandit, mis oleks efektiivne ilma tervisliku toitumise ja trennita. Päriselt.

See peaks maa peale tooma ja andma mõtlemisainet, kas selle paarikümne euroga, mida igasse karpi uputada, poleks äkki mõttekam toidupoest kotitäis värsket köögivilja tuua?

Võid alati uuesti alustada

Erik Orgul on olnud mitmeid kliente, kellel pole esimesel korral õnnestunud soovitud kaalutulemusteni jõuda. Lihtsalt tuleb midagi ette ja mõte on hoopis mujal.

Kui soovitud kaalukaotuseni ei õnnestu esimese hooga jõuda, siis ära loobu, vaid hoia vahetulemust, mis sul õnnestus saavutada.

Edasi saad liikuda siis, kui oled jälle valmis, aga vähemasti ei pea sa alustama nullist. Kindlasti kaasa spetsialisti abi, kui tunned, et oled hädas.

Ole ettevaatlik nende suhtes, kes sulle suuri lubadusi annavad, sest tegelikkuses ei saa ükski ime kilosid sulatada, sulatama peab seda sinu enda keha. Keha saab seda aga teha siis, kui ta saab kõik vajalikud toitained kätte ega tunne, et on pandud “näljarežiimile”.

Lõpetuseks võta teadmiseks, et ükskõik missugust toitumiskava jälgid, tee seda vähemalt 3 kuud järjest.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.