Eriolukorra tõttu ei tehta rasedatele I trimestri skriiningut

Eesti ämmaemandate ühingu ja veel mitme seltsi koostöös lepiti kokku soovitused normaalse raseduse jälgimiseks ja sünnitusabi osutamiseks ning nakatumisest ohustatud vastsündinu jälgimiseks esimestel elunädalatel COVID-19 epideemia ajal.

Soovituse kohaselt eraldatakse COVID-19 positiivsest emast vastsündinud ning isoleeritakse kaheks nädalaks. Sama tehakse ka nende emade puhul, kel on kahtlus, kuid keda pole koroonaviiruse osas veel testitud. Nende puhul kestab vastsündinu isolatsioon seni kuni testitulemused selguvad.

Koroonaviiruse tõttu peatatakse mitmeid protseduure, mida on seni rasedatele sünnieelse diagnostika tegemiseks tehtud.

COVID-19 positiivsed rasedad ei lähe automaatselt keisrilõikusele

Eesti naistearstide seltsi, Eesti ämmaemandate ühingu, Eesti lastearstide seltsi ja Eesti perinatoloogia seltsi koostöös valmis juhis normaalse raseduse jälgimiseks ja sünnitusabi osutamiseks ning nakatumisest ohustatud vastsündinu jälgimiseks esimestel elunädalatel COVID-19 epideemia ajal.

Juhise esimene punkt on meediast juba läbi käinud, koos sünnitajaga ei lubata haiglasse tema pereliikmeid ega sünnitoetajat. Otsust on põhjendatud järgnevalt, mida suurem on inimeste hulk, seda raskem on tagada nende kontrollitud liikumist ja vältida juhuslikke kontakte kõikide osapoolte jaoks.

Kui veel eile kirjutas Geenius, tuginedes arstide poolt öeldule, et COVID-19 positiivsed sünnitajad viiakse automaatselt keisrilõikusele, siis nii siiski ei ole ning keisrilõikuse vajadus otsustatakse ema- ja lootepoolsetel näidustustel.

Küll on aga kindel see, et COVID-19 positiivsest emast eraldatakse vastsündinud ning ema ja laps isoleeritakse üksteisest kuni kaheks nädalaks. Sama tehakse ka nende emade puhul, kes ei ole positiivset proovi andnud, kuid kelle puhul kahtlustatakse koroonaviirust.

Isolatsiooni ajal ei soovitata vastsündinut ema rinnapiimaga toita.

Emad, kes keelduvad vastsündinud isoleerimisest või nad ei ole nõus rinnapiimaga toitmisest loobuma dokumenteeritakse otsus vastavalt raviasutuse nõuetele. Sellisel juhul peavad nad siiski olema haiglas vähemalt 48 tundi ning seejärel võidakse nad välja kirjutada.

I trimestri skriining jääb ära

Raseduse jälgimises toimub samuti muudatusi. Eriolukorra vältel ei tehta I trimestri skriiningut ehk loote arengu hindamine, väärarendite avastamine ja kromosoomihaiguste riski täpsustamine jääb I trimestril ära.

I trimestri skriiningut ei asendata II trimestri seerumskriininguga, kuna seda ei ole võimalik kiiresti uuesti käivitada ja see ei ole ühingu ja seltside hinnangul tõenduspõhine. Skriiningu abil on võimalik avastada 60-65% kromosoomihaigusega loodetest.

Selle asemel pakutakse hoopis tasulist Eesti teadlaste poolt loodud kromosoomhaiguste sõeluuringut NIPTIFY. Glükoosi tolerantsustest (GTT) jäetakse ära kuni eriolukorra lõpuni. Lisaks on eriolukorra ajal füüsilisi visiite rasedatel kokku neli ning neile lisaks on ka kolm telefonivisiiti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.