Uudis

Esimesed COVID-19 vaktsiinid jõudsid Eestisse

Pfizer/BioNTechi koroonavaktsiin saabus varahommikul Eestisse.Foto: Raigo Pajula

Laupäeva, 26. detsembri varahommikul jõudis Eestisse terviseametisse esimene COVID-19 vaktsiini saadetis, milles on 9750 vaktsiinidoosi 4875 inimese vaktsineerimiseks.

Vaktsineerimisega alustatakse Euroopa Liidus 27. detsembril. Eestis toimuvad esimesed vaktsineerimised Ida-Virumaal, Tartus ja Tallinnas ning alates tulevast nädalast järk-järgult juba üle Eesti.

Esmalt vaktsineeritakse tervishoiutöötajad

Sotsiaalminister Tanel Kiik lausus, et esimese tarnega saabunud vaktsiinid on mõeldud haiglate, kiirabi ja perearstikeskuste tervishoiutöötajatele.

Esmajärjekorras võimaldatakse vaktsineerimist tervishoiutöötajatele, kuna COVID-19 haigetega kokkupuute tõttu on neil suurem risk nakatuda ning vaktsineerimine aitab tagada tervishoiusüsteemi toimepidevuse.

“Loodame, et ka järgmised COVID-19 vaktsiinid jõuavad lähiajal müügiloani ning Eestisse jõuab piisav kogus vaktsiini, et saaksime võimaldada juba lähikuudel vaktsineerimist ka teistele riskirühmadele ja seejärel kogu elanikkonnale,” ütles Kiik.

Ta selgitas, et kaitse saamiseks tuleb manustada kaks vaktsiinidoosi ja ei saa lasta tekkida olukorda, kus üks süst on tehtud ja teise saamine jääb sõltuma tarnetest.

Kõrvaltoimed on kerged või mõõdukad

Esimesena jõudis Eestisse Pfizer/Biontech COVID-19 vaktsiin Comirnaty, mis on näidustatud 16-aastastele ja vanematele inimestele COVID-19 haiguse ennetamiseks.

Vaktsineerimise vastunäidustus on ülitundlikkus mõne vaktsiini toimeaine või abiaine suhtes ning ägeda ja kõrge palavikuga haiguse korral tuleks vaktsineerimine edasi lükata.

Vaktsiini infolehe andmetel on vaktsiini efektiivsus 94,6 protsenti.

Ravimiameti peadirektor Kristin Raudsepp ütles, et Comirnaty vaktsiini uuringutes osales üle 44 000 inimese, neist sai 2 annust 20 519 üle 16-aastast inimest.

Uuringutes ilmnes sagedasemate vaktsineerimise kõrvaltoimetena enim süstekoha valulikkus, lihasvalud, palavik ja paaripäevane enesetunde mõningane halvenemine.

Kõik need kõrvaltoimed olid Raudsepa sõnul kerged või mõõduka raskusega ja iseparanevad. Vajadusel on need leevendatavad paratsetamooli, ibuprofeeni või külma kompressiga.

Uuringus teatati mittetõsistest allergilistest reaktsioonidest, tõsiseid reaktsioone uuringus ei ilmnenud ei vaktsiini- ega platseeborühmas. Lisaks tekkis uuringus neljal vaktsiinirühma inimesel 20 519st ehk 0,02 protsenti vaktsineeritutest kõrvaltoimena näonärvi halvatus ehk Belli paralüüs, mis on iseparanev, kuid inimesele ajutiselt häiriv.

Perearstid on valmis kaitsesüstimisega alustama

Perearstide seltsi juahtuse liige dr Karmen Joller sõnas, et perearstid on valmis alustama meedikute vaktsineerimistega järgmisest nädalast.

“Vaktsineerimisega on perearstikeskustes tegeletud aastakümneid ning see on meile tuttav rutiin,” nentis dr Joller.

Ta lisas, et kui meedikud on vaktsineeritud, võimaldatakse vaktsineerimist riskirühmade patsientidele ja seejärel kogu elanikkonnale. Perearstid ja pereõed tunnevad oma patsiente ning saavad anda asjakohast ning vajalikku nõu.

Vaktsiinisaadetise kontrollivad üle terviseameti spetsialistid

Saadetise kontrollisid üle terviseameti spetsialistid. Foto: Raigo Pajula

Terviseametisse jõudnud vaktsiinisaadetise võtsid vastu terviseameti töötajad, kes kontrollivad saatedokumentide olemasolu, vormistust ja vastavust ravimipartiile.

Terviseameti peadirektor Üllar Lanno selgitas, et lisaks kontrollitakse saadetisega kaasas oleva temperatuurijälgimise seadme väljavõtet, et hinnata, kas kogu käitlemisahela jooksul hoiti vaktsiine nõutud temperatuuridel.

See info antakse edasi ka kõigile, kes vaktsiine vastu võtavad. Nii tagatakse vaktsiini efektiivsuse ja teiste omaduste säilimine.

“Tallinna esimestesse vaktsineerimise kohtadesse ja Ida-Virumaale transporditakse vaktsiinid temperatuuril 2-8°C, Tartusse kuival jääl -75°C juures,” rääkis Lanno.

Tuleva aasta jaanuari alguses hakkavad praeguse info kohaselt laekuma täiendavad vaktsiinisaadetised iganädalaselt.

Samuti on ka teise COVID-19 vaktsiini tootja Moderna vaktsiini müügiloataotlus hindamisel Euroopa Ravimiametis ning otsus selle kohta peaks tulema 6. jaanuaril.

Vaktsiini Comirnaty pakendi infoleht eesti keeles: https://www.ravimiamet.ee/sites/default/files/comirnaty_infoleht_est.pdf

Ametlik info COVID-19 vaktsineerimise kohta Eestis: www.vaktsineeri.ee/covid19

Korduma kippuvad küsimused COVID-19 vaktsineerimise kohta: https://kkk.kriis.ee/et/kkk/vaktsineerimine

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.