Uudis

Ettevaatust – Soome lahe lõunarannikul ja ka paljudes siseveekogudes vohavad sinivetikad

Täiendatud! Ujuda ei tohi Tallinnas Pirita rannas ja Pärnu Keskrannas.

Foto: Shutterstock

Terviseamet andis välja hoiatuse, et sinivetikakogumeid leidub peaaegu tervel Soome lahe lõunarannikul ja ka paljudes meie siseveekogudes.

Praeguse seisuga on sinivetikakogumeid peaaegu terve Soome lahe lõunaranniku ulatuses ja ka paljudes siseveekogudes.

Terviseameti andmetel kasvab sinivetikas näiteks Tallinans Pirita rannas, teatas linnaosa pressiesindaja esmaspäeval. Seetõttu lehvib Pirita rannas punane lipp ja ujumine on keelatud.

Sinivetikad on ka Pärnu Keskrannas ja sealgi on heisatud suplemise ohtlikkust tähistav punane lipp. Lisaks paigaldab linnavalitsus mererandadesse sinivetikate eest hoiatavad sildid.

Terviseametist suunati, et kui vees on märgata kollakasrohelist hõljuvat massi, siis pole ujumine soovitatav. Üheks indikaatoriks on vee läbipaistvus. Kui umbes ühe meetri sügavuses vees ei näe iseenda varbaid, on parem suplusest loobuda.

Need, kes on tundlikud nahaärritusele, peaksid pärast vees viibimist end puhta veega üle loputama. Tihedalt sinivetikaid sisaldava vee allaneelamist tuleks vältida. Olukord rannikualadel paraneb tõenäoliselt siis, kui muutub valdav tuulesuund.

Eelkõige on sinivetikatest ohustatud väikesed lapsed, vanemad inimesed ning kodu- ja karjaloomad. Koertel piisab mürgituse saamiseks karva lakkumisest peale sinivetikaid sisaldavas vees ujumist.

Sinivetikamürgituse sümptomid võivad sarnaneda tavalise gripi omadega, esineda võib naha ja silmade punetus, halb enesetunne ja kõhulahtisus, palavik, nohu ja köha, lihasevalud, huulte kipitamine ja pragunemine ning tasakaaluhäired.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.