Euroopa Komisjon allkirjastas ka teise COVID-19 vaktsiiniostu lepingu

Foto: Shutterstock

Euroopa Komisjon allkirjastas täna lepingu Sanofi-GSK koroonavaktsiini ostmiseks. See on juba teine sarnane ravimifirmaga sõlmitud leping – augustis sõlmiti AstraZenecaga eelleping, mis peaks nõuetekohase vaktsiini valmimisel tagama Eestile 1 330 000 doosi koroonavaktsiini.

Leping võimaldab igal liikmesriigil osta kuni 300 miljonit doosi

Sanofi-GSK leping võimaldab kõigil Euroopa liidu liikmesriikidel osta Sanofi–GSK valmistatud vaktsiini kuni 300 miljonit doosi. Samuti võivad liikmesriigid annetada reserveeritud doose madalama ja keskmise sissetulekuga riikidele.

Koostöös COVID-19 vaktsiini üleilmse kättesaadavuse süsteemiga (COVAX), mis on koostööraamistiku „Access to COVID-19 Tools Accelerator“ vaktsiinidega tegelev haru, püüavad Sanofi ja GSK aegsasti suunata ka olulise osa oma vaktsiinitarnetest madalama ja keskmise sissetulekuga riikidele.

Praeguseks on komisjon allkirjastanud lepingu ravifirmaga AstraZeneca ja jätkab sarnaste lepingute arutamist teiste vaktsiinitootjatega (Johnson & JohnsonCureVacModerna ja BioNTech), kellega ettevalmistavad kõnelused on lõppenud.

Vaktsiin valmib kahe ettevõtte koostöös

Ravimihiiud Sanofi ja GSK töötavad COVID-19 jaoks välja rekombinantse vaktsiini, kasutades mõlema ettevõtja uuenduslikku tehnoloogiat

Sanofi poolt on S-valgu COVID-19 antigeen, mis põhineb rekombinantsel DNA-tehnoloogial. GSK poolt on adjuvandi tehnoloogia (ehk abiaine), mis on pandeemia tingimustes eriti oluline, kuna aitab vähendada ühe doosi jaoks vajamineva vaktsiinivalgu kogust ning võimaldab toota rohkem vaktsiinidoose, aidates seega kaitsta suuremat hulka inimesi.

Valgupõhise antigeeni ja adjuvandi kombinatsioon on hästi paigas ja seda kasutatakse mitmes juba täna kättesaadavas vaktsiinis immuunvastuse suurendamiseks. Kombinatsioon aitab suurendada ka tõenäosust, et leitakse tõhus vaktsiin, mida saab toota suurtes kogustes.

Vaktsiin loodetakse valmis saada järgmise aasta suveks

Sanofi ja GSK alustasid 1. ja 2. faasi uuringutega septembris, 2020. aasta lõpus viiakse läbi 3. faasi uuringud.

Kui uuringud on edukad ja regulatiivsed kaalutlused seda lubavad, loodavad ettevõtjad vaktsiini kättesaadavaks teha 2021. aasta teiseks pooleks.

Kõik turuleviidavad vaktsiinid peavad vastama vajalikele ohutusnõuetele ja läbima Euroopa Ravimiameti teadusliku hindamise, mis on osa ELi müügiloa andmise menetlusest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.