Uudis

Euroopa Komisjon kiitis heaks koroonaviiruse vaktsiini ostmise kolmanda eellepingu

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyeni sõnul on komisjoni eesmärk pakkuda euroliidu kodanikele ohutuid ja tõhusaid vaktsiine kohe, kui need on valmis.Foto: EPA/YVES HERMAN/POOL/Scanpix

Täna kiitis Euroopa Komisjon (EK) heaks koroonavaktsiini ostmise eellepingu farmaatsiaettevõttega Janssen Pharmaceutica NV. Kõnealune vaktsiin on arendatud koostöös ettevõttega Johnson & Johnson ning tegemist on EK kolmanda eelostulepinguga koroonavaktsiini saamiseks. Ursula von der Leyeni sõnul tuleb lepinguid veelgi.

Kui vaktsiin on osutunud ohutuks ja COVID-19 vastu tõhusaks, lubab leping liikmesriikidel osta vaktsiine 200 miljonile inimesele. Samuti võivad liikmesriigid annetada vaktsiini väiksema sissetulekuga riikidele või suunata see uuesti teistesse Euroopa riikidesse.

Eelmised kaks lepingut sõlmis EK ravimifirmadega AstraZeneca ja Sanofi-GSK. Edukalt on läinud ka kõnelused eellepingu sõlmimiseks CureVaci, BioNTech-Pfizeri ja Modernaga.

“Kuna koroonaviirus levib murettekitavalt kogu Euroopas, on tähtis leida tõhus ja ohutu vaktsiin võimalikult kiiresti. Mul on hea meel, et oleme jõudnud Johnson & Johnsoniga kokkuleppele vaktsiinide ostmiseks 200 miljonile inimesele. See on meie kolmas leping farmaatsiaettevõttega. Meie eesmärk on pakkuda ELi kodanikele ohutuid ja tõhusaid vaktsiine kohe, kui need on valmis,” lausus Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen.

Eesti ravimiameti andmetel on Johnson & Johnson arendanud SARS-CoV-2 vaktsiinikandidaati JNJ-78436735 (Ad26.COV2.S) koos firmaga Janssen Pharmaceutical ning on teatanud positiivsetest tulemustest vaktsiinikandidaadiga kliinilise uuringu esimeses ja teises faasis. Tegu on adenoviirusvektoril põhineva vaktsiiniga.

Firma sõnutsi tekkisid viirust neutraliseerivad antikehad pärast ühtainsat vaktsiinidoosi 98%-l uuringus osalejatest ning omandatud ja rakuline immuunsus tekkis ka 15-l üle 65aastasel uuringus osalejal.

Firma on alustanud vaktsiinikandidaadiga ka kolmanda faasi kliinilist uuringut. Uuring hõlmab Lõuna-Aafrikat, Ameerika Ühendriike ja mitmeid riike Lõuna-Ameerikas ja katsealused saavad uuringu raames ühe vaktsiinidoosi.

Eraldi kolmanda faasi kliiniline uuring on planeeritud koostöös Ühendkuningriigiga — ka kolmas faas on kavas läbi viia mitmes riigis ning selle raames soovitakse katsealustele manustada kaks vaktsiinidoosi.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.