Euroopa Komisjon soovitab vaktsineerimistõendi kehtivusajaks seada üheksa kuud

Vaktsineerimistõend lihtsustab reisimist.Foto: Shutterstock

Euroopa Komisjon tegi neljapäeval ettepaneku kehtestada esmase vaktsineerimistsükli järel väljastatava vaktsineerimistõendi standardseks kehtivusajaks üle Euroopa üheksa kuud.

Alates suvest on vaktsineeritus märkimisväärselt suurenenud ja euroliidu digitaalse koroonatõendi kasutuselevõtt on olnud edukas: praeguseks on neid välja antud üle 650 miljoni. Samal ajal jätkub epidemioloogilise olukorra muutumine ning mõned liikmesriigid on võtnud täiendavaid rahvatervishoiu meetmeid, sealhulgas asunud manustama tõhustusdoose.

„Et oleks võimalik koordineerida tõhustusdooside manustamist, teeme liikmesriikidele ettepaneku leppida kokku esmase vaktsineerimistsükli järel väljastatavate vaktsineerimistõendite standardses kehtivusajas,” ütles komisjoni õigusküsimuste volinik Didier Reynders.

See tähendab, et reisijate kontrollimisel ei tohiks liikmesriigid keelduda tunnustamast vaktsineerimistõendit, mis kinnitab, et esmase vaktsineerimise viimase doosi manustamisest on möödas vähem kui üheksa kuud. Kehtiva tõendiga reisivatelt inimestelt ei tohiks nõuda testimist, karantiini ega muid lisapiiranguid.

Liikmesriikidel soovitatakse tungivalt võimaldada tõhustusdoosi nendele elanikkonnarühmadele, kellele väljastatud vaktsineerimistõendi tähtaeg üheksa kuud hakkab läbi saama.

Komisjoni ettepaneku kohaselt ei tuleks aga 9kuulist kehtivusaega kohaldada tõhustusdoosi järel väljastatud tõenditele. On võimalik, et tõhustusdoosi järel kestab kaitse kauem kui esmase vaktsineerimise järel, mistõttu jälgib komisjon tähelepanelikult uusi teadusandmeid selles küsimuses. Selle põhjal võib komisjon teha hiljem ettepaneku kehtestada sobiv kehtivusaeg ka vaktsineerimistõendite puhul, mis on välja antud pärast tõhustusdoosi.

“Lisaks teeme ettepaneku kajastada vaktsineerimise tulemusi valgusfoorikaardil. Kokkulepe selles küsimuses aitab vältida olukorda, kus üle ELi kehtiksid jälle erisugused reeglid. Peame ka edaspidi suutma tagada kodanikele võimaluse ohutult ja vabalt liikuda, mis on ELi inimeste seas üks hinnatumaid õigusi,“ lisas Reynders.

Uute haigusjuhtude näitajat hakatakse vaatama koos piirkonna vaktsineerituse tasemega. Kaart annab olukorrast hea ülevaate, kuid sellele saaks tugineda ka meetmete koordineerimisel, et eristada piirkondi, kus viiruse levimus on eriti madal (roheline) või eriti kõrge (tumepunane).

Rohelistelt aladelt saabuvate reisijate puhul ei tohiks mingisuguseid piiranguid kohaldada. Seevastu tumepunaste piirkondade puhul tuleks nakatunute suurt hulka arvestades soovitada hoiduda reisimisest nii ühes kui ka teises suunas. Reisijatelt, kes ei ole vaktsineeritud ega haigust läbi põdenud, tuleks nõuda testimist ja karantiini jäämist.

Erandeid tuleks kohaldada piiriüleste pendelrändajate, alla 12aastaste laste ja vältimatu reisimisvajadusega inimeste suhtes. Vältimatu reisimisvajadusega inimeste nimekirja tuleks piirata, sest paljudel praegu nimekirja kantud reisijatel on vahepeal olnud võimalus end vaktsineerida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.