Uudis

Euroopa ravimiamet andis kahele koroonaravimile rohelise tule

Regeneroni koroonaravim sisaldab monoklonaalseid antikehasid.Foto: Scanpix/Reuters/Shannon Stapleton

Euroopa ravimiameti inimravimite komitee (CHMP) soovitas anda müügiloa kahele koroonaviiruse antikeharavimile, millega loodetakse peatada sümptomite teke nakatunud inimestel.

Heakskiidu said Šveitsi ravimihiiu Roche ja USA biotehnoloogiafirma Regeneroni arendatud Ronapreve (toimeaine casirivimab/imdevimab) ning Lõuna-Aafrika ravimifirma Celltrioni arendatud Regkirona (toimeaine regdanvimab).

Ronapreve ja Regkirona on esimesed COVID-19 raviks mõeldud monoklonaalseid antikehasid sisaldavad ravimid, millele CHMP on andnud positiivse hinnangu. Monoklonaalsed antikehad on valgud, mis seonduvad kindla sihtmärgiga – antud juhul SARS-CoV-2 ogavalguga, mille kaudu siseneb viirus inimese rakkudesse.

CHMP hindas andmeid, mis näitasid, et ravi Ronapreve või Regkironaga vähendas märkimisväärselt nende koroonapatsientide hospitaliseerimist või suremust, kellel oli risk raske haiguskulu tekkeks. Lisaks näidati teises uuringus, et Ronapreve vähendas koroonaviiruse tekke võimalust, kui sama leibkonna liige oli SARS-CoV-2 viirusega nakatunud.

Komitee soovitas anda Ronaprevele müügiloa koroonaviiruse raviks täiskasvanutel ja vähemalt 12-aastastel ja 40 kg kaaluvatel noorukitel, kes ei vaja lisahapniku manustamist ning kellel esineb suurem risk raskema haiguskulu tekkeks. Ronaprevet võib samuti kasutada COVID-19 ennetamiseks 12-aastastel ja vanematel isikutel, kes kaaluvad vähemalt 40 kg.

Komitee soovitas anda Regkironale müügiloa koroonaviiruse raviks täiskasvanutel, kes ei vaja lisahapniku manustamist ning kellel esineb suurem risk raskema haiguskulu tekkeks.

CMHP hinnang saadetakse Euroopa Komisjonile müügilubade otsuste tegemiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.