Uudis

Euroopa Ravimiamet: koroonavaktsiinid on haiguse raske vormi ja haiglaravi vältimisel jätkuvalt tõhusad

Vaktsineerimine Lääne-Tallinna Keskhaiglas.Foto: Raigo Pajula / Flickr

Euroopa Ravimiamet (EMA) on pidevalt kogunud Covid-19 vaktsiinide tõhususe kohta andmeid ning seda on tehtud ka viiruse omikroni tüve korral, mis on nüüdseks levinud kogu Euroopa Liidus.

Lõuna-Aafrikast, Ühendkuningriigist ja mõnest Euroopa Liidu riigist pärinevad andmed näitavad, et kuigi koroonaviiruse omikroni tüvi on senistest viirustüvedest nakkavam, on selle tüve nakkuse tagajärjel haiglaravi vajaduse risk väiksem. Hinnanguliselt on see kolmandik kuni pool delta nakkusega haiglasse sattumise riskist.

Hiljuti avaldatud andmed viitavad, et olemasolevad Covid-19 vaktsiinid kaitsevad omikroni tüve nakkuse korral sümptomaatilise haiguse vastu nõrgemini kui teiste tüvede puhul ning see kaitse väheneb ajas. Selle tulemusena nakatub omikroni tüvega rohkem ka vaktsineeritud inimesi.

Samas näitavad andmed sedagi, et vaktsineerimine tagab omikronist põhjustatud haiguse raske vormi ja haiglaravi vajaduse eest tugeva kaitse ning et tõhustusannus tagab parema kaitse kui esmane vaktsineerimiskuur.

Lõuna-Aafrika andmete põhjal kaitsevad kaks vaktsiiniannust inimesi haiglaravi vajaduse eest 70protsendilise tõhususega. Ühendkuningriigi andmed viitasid, et mõni kuu pärast esialgset vaktsineerimiskuuri kaitse küll nõrgeneb, kuid tõhustusannuse järel tõusis kaitse haiglaravi vajaduse eest 90protsendini. 

EMA jätkab vaktsiinide tõhususe, Covid-19 haiguse raske vormi ja ringlevate tüvede kohta andmete kogumist ja hindamist. Nende andmete põhjal võidakse teha liikmesriikidele vaktsineerimisstrateegia osas soovitusi.

EMA rõhutab jätkuvalt, et vaktsineerimine on pandeemiast jagu saamisel möödapääsmatu ja seetõttu tuleb jätkata pingutustega suurendada praegu vaktsineerimata või osaliselt vaktsineeritud inimeste täielikku vaktsineerimist ning tõhustusannuste manustamist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.