Uudis

Euroopa Ravimiamet peab võimalikuks seost Jansseni koroonavaktsiini ja trombotsütopeeniaga tromboosi vahel

Johnson & Johnsoni vaktsiin toimib vaid ühe doosi põhjal.Foto: Shutterstock/vovidzha

Euroopa Ravimiameti ravimiohutuse riskihindamise komitee (PRAC) jõudis järeldusele, et Jansseni koroonavaktsiini tooteteabesse ja pakendi infolehte tuleb lisada hoiatus trombotsütopeeniaga tromboosi kohta. PRAC leidis, et trombotsütopeeniaga tromboos tuleb loetleda vaktsiini väga harva esineva kõrvaltoimena.

Komitee võttis arvesse kõiki praegu saadaolevaid andmeid, sh andmeid Ameerika Ühendriikides esinenud kaheksa juhtumi kohta, mis olid seotud madala vereliistakute tasemega. Üks nendest juhtumitest lõppes surmaga. 13. aprilli seisuga oli Jansseni koroonavaktsiini Ameerika Ühendriikides manustatud rohkem kui seitsmele miljonile inimesele.

Kõik juhtumid ilmnesid kolme nädala jooksul pärast vaktsineerimist alla 60-aastastel inimestel, kellest enamik olid naised. Praegu kättesaadavate andmete põhjal ei ole konkreetseid riskitegureid kinnitatud ehk ei ole teada, mis põhjusel võiks trombotsütopeeniaga tromboos tekkida.

PRAC märkis, et trombotsütopeeniaga tromboos tekkis enamasti ebatavalistes kohtades, näiteks aju- või kõhuõõne veenides või arterites koos trombotsüütide madala tasemega ja mõnikord kaasnes veritsus. Analüüsitud juhtumid olid väga sarnased juhtumitega, mis ilmnesid Vaxzevria (AstraZeneca) koroonavaktsiini puhul.

Ebatavaline kombinatsioon trombist koos trombotsütopeeniaga on väga haruldane ja Jansseni koroonavaktsiini üldine kasu Covid-19 ennetamisel kaalub üles kõrvaltoimete riski – Covid-19 haigusega võivad kaasneda nii trombid kui haiglaravi ja surmaoht. Vaktsiini kasutamisel riiklikul tasandil võetakse arvesse pandeemia olukorda ja vaktsiinide kättesaadavust.

Selle kõrvaltoime tekkimise oht on väga väike, kuid Jansseni vaktsiini saavad inimesed peaksid siiski olema teadlikud sellest riskist, mis võib esineda kolme nädala jooksul pärast vaktsineerimist. Vaktsineeritud inimesed peaksid viivitamatult pöörduma haiglasse või kutsuma kiirabi, kui neil esinevad järgmised sümptomid:

  • õhupuudus
  • valu rinnus
  • jala turse
  • püsiv kõhuvalu
  • neuroloogilised sümptomid, sealhulgas tugevad ja püsivad peavalud või ähmane nägemine
  • pisikesed täppverevalumid süstekohast eemal

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.