Uudis

Euroopa Ravimiamet: ebatavalised trombid tuleb lugeda AstraZeneca vaktsiini harva esinevaks kõrvaltoimeks

AstraZeneca koroonavaktsiin Vaxzevria annab organismile kätte juhendi, kuidas toota ise antigeeni.Foto: Shutterstock

Euroopa Ravimiameti ohutuskomitee jõudis täna järeldusele, et ebaharilikud verehüübed, millega kaasneb madal trombotsüütide arv, tuleb loetleda AstraZeneca vaktsiini väga harva esineva kõrvaltoimena. Samas rõhutavad eksperdid, et vaktsiini kasulikkus kaalub üle võimalikud ohud.

AstraZeneca vaktsiiniga vaktsineerimise järel on erinevates riikides ette tulnud ebaharilikud trombotsüütide vähesuse ja tromboosijuhud. Kõnealused juhtumid on tuvastatud ühel vaktsineeritul 100 000 kohta. Valdav osa neist on esinenud alla 60-aastastel naistel kahe nädala jooksul pärast vaktsineerimist. Praegu olemasolevate tõendite põhjal riskitegureid välja tuua ei saa.

Pärast AstraZeneca COVID-19 vaktsiini saamist tuleb jälgida oma tervist 20 päeva jooksul ning kui esineb mõni järgmistest sümptomitest, pöörduda koheselt arsti poole:

  • vaktsineerimise järgselt üle 3 päeva kestev palavik,hingeldus,
  • rindkere- või kõhuvalu,
  • jäseme turse või jahedus,
  • tugev/süvenev peavalu või ähmane nägemine,
  • püsiv veritsus,
  • väikesed verevalumid, punakad või lillakad täpid, verevillid nahal.

Eesti immunoprofülaktika ekspertkomisjon soovitab juba alustatud AstraZeneca vaktsiinikuurid kindlasti kokkulepitud ajal 2. doosiga lõpuni teha. Uusi vaktsiinikuure AstraZeneca vaktsiiniga alla 60-aastastel Eestis ei alustata.

Euroopa Ravimiamet rõhutab, et COVID-19 haigus vajab raskel juhul haiglaravi ning haigus võib lõppeda surmaga. Trombide ja vereliistakute vähesuse kombinatsioon on väga haruldane sündmus ja vaktsiini üldine kasu COVID-19 ennetamisel kaalub üles võimalike kõrvaltoimete riski. Ekspertide teaduslik hinnang on toeks COVID-19 vaktsiinide ohutule ja tõhusale kasutamisele. Vaktsiini kasutamise juhised riikides võtavad lisaks arvesse ka epidemioloogilist olukorda ja vaktsiinide kättesaadavust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.