Uudis

Euroopa ravimiameti soovitused uute koroonatablettide kasutamiseks: kellele need sobivad?

Molnupiraviiri tabletid vähendavad viiruse võimet paljuneda, aeglustades seeläbi haiguse kulgu.Foto: Shutterstock

Koroonaviiruse koduseks raviks mõeldud molnupiraviiri tablettidel ei ole praegu veel Euroopa Liidus müügiluba, kuid sellegipoolest andis Euroopa ravimiameti inimravimite komitee (CHMP) liikmesriikidele soovitusi molnupiraviiri kasutamise kohta.

Soovituse järgi võib molnupiraviiri kasutada patsientidel, kes ei vaja lisahapniku manustamist ja kellel on suur risk raske haiguse tekkeks. Ravimit tuleks manustada nii ruttu kui võimalik pärast COVID-19 diagnoosimist, viie päeva jooksul sümptomite ilmnemisest. Ravim on kapslites ning seda tuleb võtta kaks korda päevas viie päeva jooksul.

CHMP andis oma juhised juhuks, kui liikmesriikidel on vaja ravim erandkorras kasutusele võtta enne müügiloa saamist, näiteks COVID-19 nakatumise ja surmade sagenedes.

Soovituse aluseks on hinnang andmetele, mis on ravimi kvaliteedi ja kliiniliste omaduste kohta praegu olemas, sh andmed lõppenud ja käimasolevatest kliinilistest uuringutest. Oluline osa kliinilisest andmetest pärines uuringust, kus molnupiraviiri kasutati ambulatoorsetel vaktsineerimata patsientidel, kellel esines vähemalt üks kaasuv seisund, mis suurendas COVID-19 raske haiguse tekkeriski.

Molnupiraviir annuses 800 mg kaks korda päevas vähendas neil haigetel haiglasse sattumise ja surma tõenäosust, kui ravi alustati viie päeva jooksul sümptomite ilmnemisest. Molnupiraviiri saanutest hospitaliseeriti või suri 7,3% (28 inimest 385-st), platseeborühmas 14,1% (53 inimest 377-st). Molnupiraviiri rühmas ei surnud ühtegi patsienti, platseeborühmas suri 8 patsienti.

Molnupiraviiri sagedasemad kõrvaltoimed olid kõhulahtisus, iiveldus, pearinglus ja peavalu. Kõrvaltoimed olid kerge ja keskmise raskusega.

Molnupiraviiri ei tohi kasutada raseduse ajal ja seda ei soovitata naistele, kes võivad rasestuda ja ei kasuta tõhusat rasestumisvastast vahendit. Rasestumisvastaseid vahendeid tuleb kasutada ravi ajal ja vähemalt neli päeva pärast ravi lõppu. Rinnaga toitmine tuleb ravi ajaks ja neljaks päevaks pärast ravi katkestada. Need soovitused anti, kuna loomkatsed näitasid, et molnupiraviiri suur annus mõjutab loote kasvu ja arengut.

Molnupiraviir on suukaudne viirusevastane ravim, mis vähendab SARS-CoV-2 viiruse (mis põhjustab COVID-19 haigust) võimet organismis paljuneda. Ravimi toimel tekivad viiruse geneetilises materjalis (RNA-s) sellised mutatsioonid, mis takistavad viiruse paljunemist.

Paralleelselt praegu antud soovitustega jätkub Euroopa ravimiametis molnupiraviiri kiirendatud hindamine, et jõuda müügiloa taotluse ja otsuseni.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.