Uudis

Euroopa seisukoht: täielikult vaktsineeritud inimesed ei vaja hetkel tõhustusdoosi

Foto: Tartu Ülikooli Kliinikum

Täna avaldatud Euroopa Haiguste Ennetamise ja Tõrje Keskuse (ECDC) tehnilise aruande kohaselt ei ole hetkel vajadust täielikult vaktsineeritud inimestele manustada booster-annust ehk tõhustusdoosi.

Samas märgitakse aruandes, et nõrgestatud immuunsüsteemiga inimeste puhul tuleks täiendavate annuste kasutamist kaaluda juba esmase vaktsineerimise raames.

Seejuures rõhutatakse, et kõik Euroopa Liidus müügiloa saanud vaktsiinid kaitsevad hetkel väga hästi koroonaviirusega seotud haiglaravi, haiguse raske kulu ja surma eest. Samas on iga kolmas  üle 18-aastane ELi elanik siiani täielikult vaktsineerimata. Seetõttu on oluline, et vaktsiini saaksid kiiresti kõik, kellele see pole vastunäidustatud.

Täiendavat vaktsiiniannust võivad vajada immuunpuudulikkusega inimesed

Vaktsiinide võimalikest lisaannustest rääkides on oluline eristada normaalse immuunsüsteemiga inimestele mõeldud nn tõhustusdoose ehk booster-annuseid (tugevdavad varem tekkinud immuunvastust) ning nõrgenenud immuunsüsteemiga inimestele manustatavaid täiendavaid annuseid.

Täiendav vaktsiiniannus võib parandada immuunvastust immuunpuudulikkusega inimestel, näiteks siiratud elundiga inimestel, kelle immuunvastus jäi algse vaktsineerimisskeemi puhul  tavapärasest madalamaks. Sellistel juhtudel tuleks täiendava annuse manustamise võimalust kaaluda juba praegu. Samuti tuleks kaaluda täiendava annuse manustamist ettevaatusabinõuna vanematele hapra tervisliku seisundiga inimestele.

Euroopa Ravimiamet (EMA) hindab praegu nii vaktsiinide täiendavaid kui ka booster-annuseid puudutavaid andmeid.

Vaktsineerimise korraldamise osas annavad nõu ja teevad otsuseid riiklikud immuniseerimise töörühmad, võttes arvesse kohalikke tingimusi, sealhulgas viiruse ja selle tüvede levikut, vaktsiinide kättesaadavust ja riiklike tervishoiusüsteemi võimekust.

ECDC ja EMA jätkavad booster- ja lisaannuste kohta lisanduvate andmete kogumist ja hindamist. Liikmesriigid peavad valmis olema vaktsineerimisprogrammide võimalikeks muutusteks, kui ühes või mitmes elanikkonnarühmas täheldatakse vaktsiini tõhususe olulist vähenemist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.