Gripi kaitsesüsti saab kuni 15. novembrini lasta teha apteegis

Et ära hoida järjekordi ja rahvamassi tekkimist, vaktsineeritakse sel aastal apteegis ainult eelregistreerimisega.Foto: Shutterstock

Gripi vastu saab vaktsineerida 5. oktoobrist kuni 15. novembrini valitud apteekides üle Eesti. Uuendusena toimub sel aastal vaktsineerimine ainult eelregistreerimisega ja kinni tuleb pidada erinõuetest seoses COVID-19 levikuga.

Kaitsesüsti saab lasta teha kaheksas linnas

Gripi kaitsesüsti saab tänavu lasta teha juba kaheksas Eesti linnas ja kokku 30 apteegis. Uue linnana lisandus Narva, lisaks saab vaktsineerida Tallinnas, Pärnus, Tartus, Rakveres, Jõhvis, Kuresaares ja Võrus.

Eesti Proviisorapteekide Liidu (EPAL) esindaja Ly Rootslase sõnul annab kõige kindlama kaitse gripiviiruse vastu vaktsineerimine.

„Selleks, et ennetada ja vähendada gripiviirusesse haigestumist ja gripisurmasid on oluline, et meil oleks vaktsineerimine hästi kättesaadav ja kergesti ligipääsetav. Apteegid asuvad mugavates asukohtades ning on pika lahtiolekuajaga, mis loob inimestele hea võimaluse vaktsineerimas käia ka õhtusel ajal ning mõnes kohas nädalavahetuseti,“ selgitas Rootslane.

Apteegis saab gripi vastu vaktsineerida juba kolmandat hooaega ja seda võimalust kasutatakse iga aastaga aina rohkem ning see on oluliselt kasvatanud vaktsineeritute hulka Eestis. Möödunud aastal tehti apteekides gripivastane vaktsiin näiteks üle 14 000 inimesele.

Vajalik on eelregistreerimine

Tänavu pööratakse kõrgendatud tähelepanu COVID-19 levikust tulenevate nõuete täitmisele. Erinevalt eelnevatest aastatest, kus vaktsineerimine toimus elavas järjekorras, tuleb sel aastal eelnevalt registreerida ning saabuda kohale ettenähtud ajal. See on vajalik, et ära hoida pikki järjekordi ja rahvamassi tekkimist apteegis.

Vaktsineerima ei tohi mitte mingil juhul minna haigussümptomitega. Kui aeg on broneeritud, aga inimene haigestub, siis tuleb vaktsineerimine edasi lükata.

Kõikidele vaktsineeritavatele antakse apteegist mask, kohustuslik on käte desifintseerimine ja tuleb hoida ettenähtud distantsi teiste patsientidega. Lisaks palutakse igal patsiendil kinnitada, et ta ei ole haige, tal endal ja tema lähikonnas ei ole COVID-19 nakatumist.

Apteekides vaktsineerivad tervishoiutöötajad. Lisaks apteekidele on võimalik vaktsineerida vaktsineerimiskabinettides või perearsti juures. Täiendav info ja apteekide asukohad veebilehel siin.

Vaktsiinidoosi saab soovi korral ka kaasa osta

Benu Eestist öeldi Tervisegeeniusele, et vaktsineerida saab neljas Tallinnas asuvas Benu apteegis – Koduapteegis Tallinna vanalinnas, Pelguranna apteegis, Lasnamäe Tervisemaja apteegis ning Peterburi tee Rimi apteegis. Vaktsineerijateks on seal Lääne-Tallinna Keskhaigla nakkuskliiniku õed.

Retsepti alusel on võimalik vaktsiini ka kaasa osta. Sel juhul tuleb esimesel võimalusel pöörduda retsepti väljakirjutanud perearsti poole ja teha kaitsesüst arsti juures. Vaktsiinidooside kättesaadavus erineb apteegiti ning kui ostetakse vaktsiini kaasa, siis kindlasti tuleb hoolikalt järgida säilitamise juhiseid. Vaktsiini peab kaitsesüstimiseni hoidma külmkapis.

Gripivastane vaktsineerimine neljavalentse vaktsiiniga maksab Benus 19 eurot. Vaktsiinidoos, mille saab välja osta retsepti alusel, maksab 10,53 eurot.

Toimetas Triin Raestik

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.