Uudis

Gripispetsialist: haigestumuse intensiivsus on kõrge ja gripiviiruse levik laialdane

Ka pühade ajal püsi haigena kodus!Foto: Shutterstock

Eelmisel nädalal haigestus ägedatesse respiratoorsetesse nakkustesse 7089 inimest, 35,8 protsenti nendest olid lapsed. Kokku registreeriti 1283 gripi haigusjuhtu, COVID-19 juhtumeid lisandus 3125.

Terviseameti gripikeskuse peaspetsialisti Olga Sadikova kinnitusel on haigestumuse intensiivsus kõrge, gripiviiruse levik on laialdane. „Grippi haigestumus kasvas nädalaga 33 protsendi võrra. Hospitaliseerimiste juurdekasv oli 58 protsenti,“ märkis ta.

Terviseameti andmete põhjal kasvas haigestumus kõikides vanusrühmades. Suurimat kasvu täheldati vanemaealiste hulgas, kus haigestunute arv kahekordistus.

Esialgsete andmete põhjal moodustab A-gripiviiruste osakaal 47,8 protsenti kõikidest uuritud sentinel-proovidest. Eelmisel nädalal määratleti 108 A-gripiviirust, nendest 97 olid A-gripiviiruse A(H3) ja 11 A(H1) tüved.

Nii Eestis kui ka Euroopas domineeribki hetkel A gripiviirus (H3). A-grippi haigestunutest on umbes 60 protsenti lapsed ning 32,4 protsenti tööealised inimesed.

Sadikova sõnul aeglustus grippi haigestumuse juurdekasv lõuna regioonis, haigestumus püsis stabiilsena Valgamaal ja Jõgevamaal. „Haigestumine neljakordistus Ida-Virumaal ja kahekordistus Lääne-Virumaal, Pärnumaal ning Põlvamaal,“ lisas ta.  

RS-viiruse osakaal moodustab 13,4 protsenti. Human metapneumoviiruse ja rinoviiruse osakaal moodustab võrdselt igaüks 7,7 protsenti. SARS-CoV-2 viiruste osakaal moodustab 6 protsenti.

Esialgsetel andmetel oli eelmisel nädalal haiglaravil 38 gripipatsienti, viimase kahe nädala jooksul on hospitaliseeritud 84 inimest. Hooaja algusest on gripi tõttu vajanud haiglaravi 138 inimest. Terviseametile laekunud andmetel on sel hooajal surnud gripi tüsistuste tõttu kolm üle 80-aastast inimest. Arvestades haigestumise suurenemist vanemaealiste hulgas, jätkub järgnevatel nädalatel hospitaliseerimiste kasv.

Viirushaiguste meelespea:

  • Haigena püsi kodus!
  • Riskirühma inimesi (üle 60-aastased, kroonilised haiged, rasedad, väikesed lapsed) külasta vaid siis, kui oled terve.
  • Kahtluse korral testi ennast.
  • Haigestumise korral võta ühendist perearstiga või nõuandeliiniga 1220.
  • Riskirühma inimesena väldi rahvarohkeid kohti või kanna seal maski.
  • Vaktsineeri ennast, kui pole seda veel jõudnud teha.
  • Järgi üldiseid hügieenireegleid!

Nädala jooksul kinnitati 3125 COVID-19 juhtu, haigestumine püsib stabiilsena. Haigestumus on suurenenud väikelaste ja üle 50-aastaste inimeste seas. Hoolekandeasutustes registreeritud kollete hulka uusi koldeid ei lisandunud. SARS-CoV-2 levik on endiselt laialdane.

COVID-19 haiglaravi vajadus on aeglases kasvutrendis, kuid intensiivravi ja juhitava hingamise vajadus ei näita murettekitavat kasvutrendi. Kolmapäevahommikuse seisuga oli haiglas 290 koroonapatsienti, kellest 103 vajasid haiglaravi sümptomaatilise COVID-19 tõttu.

Sadikova tuletab meelde, et nii gripp kui ka COVID-19 raske kuluga haigused. „Eriti ohustatud on väikesed lapsed, rasedad, kroonilised haiged ja vanemaealised,“ selgitas ta. Ka kergete sümptomitega inimene võib viirust levitada riskirühmadele, kelle jaoks võib haigestumine kujuneda eluohtlikuks.

„Viirusleviku kõrghooajal tuleb vältida tõbisena riskirühmade külastamist,“ rõhutas gripispetsialist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.