Uudis

Gripivaktsiin on sel sügisel kõigile eakatele tasuta, vaktsineerimistega alustatakse oktoobris

Et grippi ei tohi alahinnata, kinnitavad ka haigekassa andmed – Eestis vajab gripitüsistuste tõttu igal aastal haiglaravi ligi 2000 inimest.Foto: Shutterstock

Sel aastal on esmakordselt kõigile 65-aastastele ja vanematele inimestele gripivaktsiin tasuta. Eakate süstimisega alustatakse oktoobris perearstikeskustes.

Terviseameti kinnitusel alustatakse vanemaealiste tasuta vaktsineerimisega oktoobri esimestel nädalatel ja eesmärk on vaktsineerimised läbi viia kahe kuu jooksul ehk novembri lõpuks. Vaktsineeritakse perearstikeskustes või hooldekodudes kohapeal.

Analüüsides grippi haigestumust, hospitaliseerimist ja surmajuhtude arvu, on välja selgitatud, et umbes 90 protsenti surmajuhtudest ja 70 protsenti kõikidest hospitaliseerimistest registreeritakse eakate (65+) patsientide seas.

Ka Euroopa Liidu soovituste järgi on prioriteetseimaks riskirühmaks vanemaealised inimesed. Seejuures tuleb silmas pidada, et seoses rahvastiku vananemisega vanemaealiste osakaal elanikkonna hulgas pidevalt kasvab.

Eestis viidi gripivastase vaktsineerimise kohta läbi kulutõhususe analüüs, mis tõestas, et eakate vaktsineerimine vähendab nii tüsistuste, sealhulgas ka haigla koormust ja ravikulusid, kui ka surmajuhtumite arvu.

Seetõttu tasubki alates 2019. aastast haigekassa üldhooldekodude ja erihooldekodude elanike gripivastase vaktsineerimise eest. Ja käesolevast sügisest otsustati pakkuda tasuta gripivastast vaktsineerimist kõigile 65-aastastele ja vanematele inimestele.

Ja kus on info tasuta vaktsiinivõimaluse kohta? “Terviseamet ja haigekassa on palunud nii apteekritel kui perearstidel informeerida 65+ elanikke gripivastasest vaktsineerimisest ning anda infot tasuta vaktsineerimise võimalusest oma perearsti juures,” ütles terviseameti meedianõunik Merilin Vernik.

“Lisaks on plaanis uuel nädalal gripist ka rohkem meedias rääkida ning lähiajal saata perearstikeskustesse infomaterjali toetamaks perearstide teavitustööd. Terviseamet plaanib ka oma kanaleid pidi gripivastase vaktsineerimise olulisust rõhutada ning samuti loodame meedia koostööle,” lisas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.