Gripivaktsiine muudetakse igal aastal, miks koroonaviiruse oma püsib samasugusena? Vastab Irja Lutsar

Irja Lutsar.Foto: Andres Tennus/Tartu Ülikool

Viroloog Irja Lutsari sõnul on praegused nii Eestis kui ka mujal maailmas saadaval vaktsiinid esialgse, Wuhani tüvele tehtud koostisega. “Kui vaatame vaktsiinide tõhusust, siis need on raske haiguse vältimiseks väga head vaatamata sellele, et põhinevad esialgsel Wuhani tüvel,” lausus ta. “Ega uued koroonatüved täiesti teistmoodi ole.” 

Lutsar lisab, et gripp ja koroonaviirus on oma genoomi mõttes väga erinevad, neid ei saa päris ühte patta panna.

Lutsari sõnul on teada, et nii Pfeizer kui ka Moderna on andnud sisse taotluse, et tuua turule mRNA-vaktsiinid, kus on lisaks Wuhani tüvele ka Omikroni BA.1 variant. Samuti plaanitakse lisada vaktsiini BA.4 ja BA.5 variant.

“Kindlasti võib vastu argumenteerida, et BA.1 pole peaaegu et enam üldse ringlemas ja kui BA.4 ja BA.5 sisaldavad vaktsiinid turule jõuavad, on needki tüved kadunud,” sõnas ta. “Aga keegi ei püüagi praeguse tootmisideoloogiaga toota sellist vaktsiini, mis näeks järgmist tüve ette. See pole võimalik.”

Lutsari sõnul seisneb mõte selles, et pakkuda vaktsineeritud inimesele, eriti kui ta pole üldse naturaalse viirusega kokku puutunud, erinevaid tüvesid, et organismil oleks võime nende vastu antikehi tekitada. 

Eesmärgiks on luua mitmekesisust: “See on elus alati hea. Kui tulebki uus tüvi, siis mõni neist vanadest mutatsioonidest on tal tõenäoliselt nagunii.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.