Uudis

Gripivaktsiinid jõudsid Eestisse: peatselt pääsevad riskirühmad tasuta vaktsineerimisele

Et grippi ei tohi alahinnata, kinnitavad ka haigekassa andmed – Eestis vajab gripitüsistuste tõttu igal aastal haiglaravi ligi 2000 inimest.Foto: Shutterstock

Tänavuse hooaja laste ja täiskasvanute gripivaktsiinid jõudsid Eestisse ning juba praegu on võimalik vaktsineerimist pakkuvate tervishoiuteenuse osutajate juurde broneerida aega vaktsineerimisele.

Saabuva gripihooaja süstitavad vaktsiinid Influvac ja Vaxigrip sobivad kõigile alates kuue kuu vanustele ning gripivaktsiini ninasprei on mõeldud 2–18-aastastele lastele ja noortele. Vaktsineerimine on tasuta tervisekassa määratud gripi riskirühmadele.

Igal aastal ringleb eelmisest erinevaid viiruseid, mistõttu on vajalik gripi vastu igal aastal uuesti vaktsineerida. Haigestumise kõrgperiood on tavapäraselt olnud oktoobrist jaanuarini, kuid koroonapandeemia on haiguse esinemist muutnud. Süstitavad vaktsiinid sisaldavad purustatud inaktiveeritud gripiviirust, mis annab organismile võimaluse õppida haigustekitajat ära tundma ja sellele reageerima. Ninasprei sisaldab nõrgestatud elusvaktsiini ja selle soovituslik annus on üks pihustus kummassegi ninasõõrmesse.

Qvalitase Arstikeskuse meditsiinijuhi dr Andreas Abeli sõnul peavad eriti riskirühmad olema vaktsineerimise osas kohusetundlikud, sest neil on grippi nakatumisel suurem tõenäosus raskete komplikatsioonide tekkeks.

„Arusaadavalt on viimastel aastatel põhitähelepanu saanud koroonaviirused, kuid tuletan meelde, et meile üsna tuttav gripp võib osutuda tõsiseks haiguseks. Parim viis end kaitsta ja haigustest tingitud tüsistusi vältida on varakult vaktsineerida nende haiguste vastu, mille puhul see on võimalik. Gripi vastu vaktsineerimine aitab reeglina haigestumist vältida 40–60-protsendilise efektiivsusega. Pole vaja ülearuseid riske võtta, vaid hoida enda ja oma lähedaste tervist ja veenduda, et vaktsineerides oled viiruse eest kaitstud.”

Gripivaktsiini kaitse hakkab tööle 10–14 päeva pärast vaktsineerimist ning kaitseb ühe gripihooaja vältel. Kõigile üle 60-aastastele ja vanematele inimestele on gripivaktsiin tasuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.