Gripiviirustesse haigestub üha rohkem eakaid

Korraga on võimalik haigestuda nii grippi kui ka koroonaviirusesse, mõlema haiguse riskirühmadesse kuuluvad samad inimesed.Foto: Shutterstock

Gripiviirus ringleb Eestis jätkuvalt aktiivselt kimbutades nüüdseks üha rohkem ka eakaid. Ehkki numbrid näitavad, et grippi haigestumus on pöördunud langustrendi, siis tegelikult on see seotud testimisstrateegia muutmisega.

Gripi puhul kehtib koroonaviirusele sarnane leviku dünaamika: esmalt haigestuvad koolilapsed, seejärel väikelapsed ja täiskasvanud ning 2-3 nädala järel vanemaealised, kes vajavad ka kõige sagedamini haiglaravi. Näib, et nüüd ongi järg eakate käes.

Laboratoorselt kinnitati möödunud nädalal 520 A- ja 1 B-gripiviirust. Gripiviirustest tingitud haigestumuse osakaal kasvas eakate hulgas 18% võrra, kõigis teistes vanusegruppides langes haigestunute arv 50% võrra. Grippi haigestumuse langus on aga pigem seotud testimisstrateegia muutmisega – PCR testi, mis näitaks ära ka grippi haigestumise, enam nii laialdaselt ei tehta.

Möödunud nädalal pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide poole 11 963 inimest, neist 25,6% olid lapsed. Võrreldes nädal varasemaga kasvas arstide poole pöördunute üldarv 8% võrra.

Keskmine haigestumus 100 000 elaniku kohta oli 247,8. Eesti keskmisest suurem oli viirusnakkustesse haigestumus Ida-Virumaal, Lääne-Virumaal, Raplamaal, Tartumaal Viljandimaal ja Narvas.

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse esialgsetel andmetel vajas eelmisel nädalal haiglaravi 12 gripiviirusega patsienti (eelmisel nädalal 21). Hooaja algusest on hospitaliseeritud gripi tõttu 116 patsienti.

Käesoleva hooaja jooksul on gripist tingitud tüsistuste tõttu surnud kolm inimest, vanuses üle 70-aasta ning tõsiste kaasuvate haigustega. Keegi ei olnud gripi vastu vaktsineeritud.

Kokku on hooaja algusest laboratoorselt kinnitatud 4790 gripijuhtumit. Terviseameti andmetel ringleb Eestis A-gripiviiruse alatüüp (H3). Selle viiruse alatüübiga seotud grippi haigestumise kulgu loetakse raskemaks ja seda just kõrgenenud tüsistuste ning suremuse ohu tõttu eriti vanemealiste inimeste seas.

Euroopa regioonis püsib grippi haigestumine stabiilsena. Gripiseirevõrgustiku andmetel on Euroopa regioonis ringlemas peamiselt A(H3) gripiviirused.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.