Uudis

Gripp jõudis Eestisse: sel hooajal on tuvastatud kaks gripijuhtumit

Kuigi gripp ise on ettearvamatu ja selle vaktsiini efektiivsus on aastati erinev, on vaktsiin siiski kõige parem kaitse.Shutterstock

Sel hooajal on kinnitatud kaks gripiviiruse juhtu. Domineerivateks viirusteks on praegu boka-viirusnakkus ja rinoviirus.

Terviseameti gripikeskuse spetsialisti Eliisa Metsoja sõnul pöördus eelmisel nädalal ägedate respiratoorsete viirusnakkuste tõttu arstide poole 6175 inimest, millest 36% moodustavad lapsed.

„Kõige enam registreeritud pöördumisi on Tallinnas, Tartumaal, Viljandimaal, Raplamaal, Pärnumaal ja Ida-Virumaal,“ selgitas ta. Seejuures ühtegi gripiviiruse juhtu eelmisel nädalal laboratoorselt ei kinnitatud.

Metsoja tuletab meelde, et gripiviirust saab ennetada vaktsineerimisega. „Eelmisel hooajal oli elanikkonna seas kokkupuude gripiviirusega minimaalne, mistõttu on uue hooaja alguseks vaktsineerimata inimesed viiruse suhtes vastuvõtlikud,“ selgitas ta.

Metsoja lisas, et COVID-19 vastu vaktsineerimise hõlmatuse kasvu tõttu hakkasid riigid järk-järgult karme piiranguid leevendama, mis soodustab respiratoorsete  viiruste levikut. „Kuna tulev hooaeg võib tulla karm, soovitab terviseamet ennast ja oma lähedasi gripi vastu vaktsineerida,“ sõnas ta.

Selle aasta oktoobrist saavad perearsti juurest tasuta vaktsineerida 65+ inimesed, jätkuvalt on vaktsineerimine tasuta ka hooldekodu elanikele. „Kindlasti peaksid vaktsineerimisele mõtlema eakad ja inimesed, kes puutuvad kokku vanemaealistega või põevad kroonilisi haigusi,“ märkis Metsoja.

Gripivaktsiin hakkab tervetel inimestel mõjuma 10–14 päeva pärast süstimist ja selle mõju kestab kuni aasta. Gripi vastu võivad end vastunäidustuste puudumisel vaktsineerida kõik soovijad alates kuuendast elukuust.

65-aastaste ja vanemate inimeste vaktsineerimisega tegelevad eeskätt perearstid. Tasuta vaktsineerimist saavad läbi viia kõik haigekassa lepingupartnerid, kellel on olemas gripivaktsiin: vaktsineerijad apteekides, haiglates, eratervishoiuasutustes. Vaktsineerimine tasustatakse haigekassa poolt. 

Terviseamet tuletab meelde, et haigustunnuste ilmnemisel tuleb jääda koju ja võtta ühendust perearstiga, kes määrab ravi ja vajadusel suunab ka testima. Lisaks algavale gripihooajale on Eestis praegu ka koroonaviiruse pandeemia, mistõttu tuleb haigestumisse suhtuda tõsiselt ja järgida kõiki ennetusmeetmeid. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.