Uudis

Grippi haigestumine kogub hoogu, koroona levik püsib stabiilsena

Kuigi gripp ise on ettearvamatu ja selle vaktsiini efektiivsus on aastati erinev, on vaktsiin siiski kõige parem kaitse.Shutterstock

Eelmisel nädalal hakkas kasvama RS-viiruste osakaal, mis tähendab lähiajal intensiivsema gripiviiruse leviku algust.

Möödunud nädalal haigestus ägedatesse respiratoorsetesse nakkustesse 3785 inimest, 43%  kõikidest haigestunutest olid lapsed. Laboratoorselt kinnitati kümme gripiviiruse juhtu, nendest üheksa A-grippi ja üks B-gripp. COVID-19 juhtumeid lisandus 2224, millest 491 olid laboratoorselt kinnitatud.

Terviseameti andmete põhjal saab haigestumust hinnata stabiilseks. Gripiviiruse levik on piiratud, registreeritakse üksikud gripijuhud. Peamiseks haigestumise põhjustajaks on rinoviirus, moodustades 19% kõikidest positiivsetest sentinel-proovidest. Eelmisel nädalal hakkas kasvama ka RS-viiruste osakaal, mis tähendab lähiajal intensiivsema gripiviiruse leviku algust. Gripiviiruse kasvu peaks olema näha kahe kuni kolme nädala jooksul. 

Võrreldes eelmise nädalaga kasvas haigestumus koolilaste ja vanemaealiste inimeste seas, vastaval 25% ja 61% võrra. Jätkuvalt on haigestunute seas enim kuni 5-aastaseid lapsi.  Hooaja algusest on gripi tõttu hospitaliseeritud 12 patsienti, neist kolm kuni 4-aastast last, viis patsienti vanuses 5-64 ja neli patsienti vanuserühmas 65+.

Koroonasse haigestumine püsib stabiilsena

Kolmapäevahommikuse seisuga oli haiglas 142 koroonapatsienti, kellest 59 vajasid haiglaravi sümptomaatilise COVID-19 tõttu. Nädala jooksul suri üheksa inimest vanuses 66-91, kõigil olid rasked kaasuvad haigused.  

COVID-19 haigestumus püsib stabiilsena, kasvutrend jätkub laste seas. Hoolekandeasutustes registreeritud kollete arv ja nendes tuvastatud nakatunute arv on võrreldes möödunud nädalatega vähenenud.

Sekveneerimise andmetel moodustab omikron-tüve osakaal 100%. BA.5 osakaal moodustab üle 90% kõikidest ringlevatest alamliinidest. Arvestades Euroopas ja mujal maailmas levivaid viiruse tüvede omadusi, ei ole alust kahtlustada lähiajal mõne teise tüve prevaleeruvaks muutumist.

Nii gripiviiruste kui ka SARS-CoV-2 viiruste osakaal püsib stabiilsena, moodustades umbes 10% positiivse kinnituse saanud sentinel proovidest. Euroopa gripiseirevõrgustiku andmetel oli grippi haigestumise intensiivsus madal Euroopa regiooni  kõikides riikides.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.