Uudis

Haigekassa hüvitab diabeetikutele glükoosimonitooringu süsteemi, mis mõõdab veresuhkrut ilma sõrmetorketa

Glükoosimonitooringu süsteem kasutab väikest kehale kinnitatavat sensorit ja saatjat, et mõõta naha all glükoositaset iga 5 minuti järel ilma sõrme valuliku torkimiseta.Foto: Tootja / dexcom.com

Haigekassa hüvitab alates käesolevast aastast 1. tüüpi diabeeti põdevatele inimestele veresuhkru reaalajas jälgimist võimaldavat glükoosimonitooringu süsteemi. Diabeedipatsientide esindusühingu hinnangul on tegemist kauaoodatud ja elumuutva sammuga, mis teeb diabeedi tõhusa kontrolli inimestele kättesaadavamaks.

Pideva glükoosimonitooringu süsteemi Dexcom One saavad välja kirjutada kõik endokrinoloogid ja lastearstid. 1. tüüpi diabeeti põdevatel inimestel on võimalik 90-protsendilise soodustusega soetada aasta jooksul 4 saatjat ja 40 sensorit (alla 19-aastased 41 sensorit), mis katavad eelduslikult ära aastase vajaduse. Soodushinnaga seadmeid saab soetada apteekidest digiretsepti alusel.

Laste ja noorte diabeedi ühingu juhatuse liikme Piret Loometsa sõnul on ühingu diabeedikool ja terve diabeedi kogukond teinud aastaid selle nimel tööd, et tänapäevane meditsiinitehnoloogia muutuks diabeeti põdevate inimeste jaoks Eestis paremini kättesaadavaks ning jõuaks ka haigekassa poolt hüvitavate meditsiiniseadmete loetellu.

„Glükoosimonitooringu seadmega on võimalik jälgida veresuhkrutaset 24/7 ja jätta ära 4–9 sõrmeotsatorget ööpäevas, mida muidu glükomeetriga veresuhkrut mõõtes teha tuleks. Sensorid annavad kindlasti haigusest parema ülevaate ja aitavad õppida oma haigust juhtima ning tervist hoidma. Paljude jaoks muutub elu diabeediga oluliselt elamisväärsemaks,“ selgitas Loomets.

Glükoosimonitooringu süsteem kasutab väikest, iga 10 päeva järel kehale kinnitatavat sensorit ja saatjat, et mõõta naha all glükoositaset iga 5 minuti järel ilma sõrme valuliku torkimiseta. Seade saadab näidud juhtmevabalt Bluetoothi vahendusel ühilduvasse nutiseadmesse.

Rakendus näitab ka trendinooltega veresuhkru liikumise suunda ja kiirust, mis muudab õigeaegse raviotsuse tegemise lihtsamaks ning aitab diabeeti põdejatel vältida potentsiaalselt ohtlikke kõrge või madala veresuhkru episoode.

Kui Dexcom One glükoosimonitooringu seadme kasutamisel sensorite hoiatused ja näidud ei vasta inimese sümptomitele ega ootustele, tuleks sensori näitude ülekontrollimiseks kasutada glükomeetrit, et teha hetkel vajalikud otsuseid ravi kohta. Paralleelselt glükoosimonitooringu süsteemiga säilib haigekassa soodustus ka glükomeetrite testribadele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.