Uudis

Haigekassa ja terviseamet viivad Kuressaare haigla osas läbi auditi, hinnatakse ka teisi haiglaid

Kuressaare Haigla.Foto: Geenius Meedia/Ronald Liive

Haigekassa, terviseamet ning Eesti infektsioonhaiguste selts viivad Kuressaare haigla osas läbi auditi, mille abil tutvutakse koroonaviiruse patsientide haiglaravi korraldusega. Järgnevad auditid tulevad piirkondlikes ja keskhaiglates, aluseks on see, kus haiglates on koroonaviiruse patsientide ravikogemus olemas.

Sel nädalal alustas haigekassa erinevaid analüüse ja kontrolle, et hinnata koroonaviirusest tingitud ravi ümberkorraldusi, ravi kättesaadavusest, samuti vaadatakse tekkinud lisakulusid, vältimatu abi andmist hambaravis ning haiguslehtede väljastamise põhjendatust.

Kuressaare haigla ravijuht Edward Laane ütles ERRile, et esitavad auditi tarbeks patsientide haiguslood tänaseks. Laane leidis rahvusringhäälingule antud kommentaaris, et auditi põhjuseks ei saa olla probleemid koroonahaigete ravis.

Haigekassa kontrollib ravijuhistest kinnipidamist

Haigekassa juhatuse liige Maivi Parv ütles, et kuna koroonaviirus on toonud mitmeid muudatusi ja lisakulusid nii haiglatele, perearstidele kui ka hambaarstidele, viib haigekassa läbi mitmeid analüüse ja kontrolle, et selgitada raviraha kasutuse otstarbekust ning ravijuhistest kinnipidamist.

“Analüüside, auditite ja raviarvete kontrollide tegemine on haigekassa, kui kogu Eesti tervishoiu ühe peamise rahastaja, igapäevatöö. Koroonaviiruse tõttu on meie töösse lisandunud ka selle viirusega seotud ravi ümberkorraldusega seotud kulude ja ravi kättesaadavuse analüüsid,” lisas Parv.

Näiteks on alustatud analüüsiga, mille eesmärgiks on plaanilise ravi ehk eriarstide vastuvõtu lõpetamise tagajärjed. Samuti kontrollitakse haiguslehtede väljaandmise põhjendatust, selleks vaadatakse sisse ravidokumentidesse.

“Haigekassa analüüsib, kas plaanilise ravi peatamine suurendas teatud ägedate haigustega, nagu näiteks infarkt või insult, patsientide hospitaliseerimist,“ selgitas Parv.

Kuna viiruse tõttu on ka perearstikeskused pidanud tegema mitmeid ümberkorraldusi ja taganud valmisoleku, on haigekassa koostanud täiendava aruandluse esmatasandi valvekeskuste rahastamise kohta. Samuti suurenesid perearstikeskuste kulud seoses isikukaitsevahendite ja viirusepatsientide vastuvõtmiseks vajalike ümberehitustega.

“Siin on haigekassal plaan vaadata referentsasutuste andmeid ja vastavust tegelikele kuludele. Hetkel maksame perearstidele baasraha tavapärasest kõrgema koefitsiendiga, mille eesmärk on, et perearstid saaksid viirusega seotud lisakulude eest tasutud,” selgitas Parv.

Haigekassa soovib katta hambakliinikute isikukaitsevahendite kulu

Kuna viiruse tõttu suleti mitmed hambakliinikud, osutasid kokkulepitud kliinikud vaid vältimatut ravi, millega kaasnes samuti tavaolukorrast tunduvalt suurem isikukaitsevahendite kulu. Ka sel puhul soovib haigekassa kulu põhjendatud dokumentide alusel hüvitada.

“Meie eesmärk on ühest küljest hüvitada raviasutustele viiruse tõttu tekkinud kulud, kuid seda reaalseid kulusid arvestades. Lisaks peame ravikindlustuse korraldajana tagama, et patsientide ravi on sõltumata raviasutusest kvaliteetne ja inimene saab igal pool ühesugust abi. Et süsteem toimiks, oleme pidanud eriolukorras kiiresti tegutsema, võtame seda kui olulist õppetundi,” ütles Parv.

Samuti on haigekassa planeerinud veel sel aastal hinnata koroonaviiruse patsientide ravi korraldust ka esmatasandil ehk perearstide juures. Kogutav info annab väärtusliku teadmise uue haiguse ravi kohta. Lisaks vaadatakse ravidokumentide kontrolli käigus üle kaugkonsultatsioonide korraldus ja osutamine.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.