Uudis

Haiglad tahavad kasutusele võtta senisest kiiremat koroonaviiruse testi

Põhja-Eesti Regionaalhaigla.Foto: regionaalhaigla.ee

Peaminister Jüri Ratas palus terviseametil vaadata üle koroonaviiruse kiirtestide pakkumised. Palvest tulenevalt kujundab amet koostöös sotsiaalministeeriumi, tervise arengu instituudi ja teadusnõukojaga seisukoha kiirtestide kohta.

Koroonaviiruse kiirtestide kasutuselevõtu vajalikkust näeb Tartu Ülikooli Kliinikum, mille esindaja tõi eile ametile saadetud kirjas välja, et mitmed haiglad üle Eesti ootavad, et saaksid võtta kasutusele USAs kasutatava testi, mis annab tulemuse 45 minutiga ning mida saaks teha haiglate tavaline valvepersonal.

Uuritakse kiiremat testi

Pärnu Haigla, Tartu Ülikooli Kliinikum, Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Ida-Tallinna Keskhaigla ja Ida-Viru Keskhaigla ootavad pikisilmi, et terviseamet tooks turule Cepheid koroonaviiruse RNA testi XPERT XPRESS SARS-Cov-2, millel on praegu Eestis kasutatava testiga võrreldes mitmeid eeliseid.

Tartu Ülikooli Kliinikumi direktor Anu Tamm saatis eile terviseametile kirja, milles tõi välja, et Cepheid testi kasutuselevõtmine vähendaks tunduvalt EMO ja intensiivravi osakondade tellimuste tulemuste saamise aega ning hoiaks tunduvalt kokku defitsiitset kaitsevarustust.

Tamm tõi oma kirjas välja, et terviseamet ei ole pidanud vajalikuks kõnealust testi Eesti turule toomast kuna sel puudub Euroopa Liidus nõutav CE-sertifikaat.

Tamm lisas sedagi, et juba pikemat aega on haiglates gripi diagnoosimiseks kasutatud sama firma teste ning haiglate personal on väga rahul nii testi kvaliteedi kui operatiivsusega.

Tartu Ülikooli Kliinikumi direktor väitis veel sedagi, et praegu kasutatavatel testidel puudub samuti CE-sertifikaat. Sertifikaardi puudumise kohta ütles terviseameti pressiesindaja Simmo Saar, et seda ei peagi olema.

“Mainitud testidel ei pea olema CE-sertifikaati, piisab tootjapoolsest kinnitusest, eelnevast testimisest ning riskide hindamisest,” ütles ta.

Kiirtestid peavad olema piisavalt tõendatud

Valitsuse tänasel pressikonverentsil ütles välisminister Urmas Reinsalu, et peaminister Jüri Ratas palus TA-l vaadata üle koroonaviiruse kiirtestide pakkumised. Reinsalu ütles seda seoses küsimusega testide võimekuse suurenemisest.

Terviseameti pressiesindaja sõnul on kiirteste mõtet hankida siis, kui nende usaldusväärsus on piisavalt tõendatud. Ta lisas, et haiguste ennetamise ja tõrje Euroopa keskuse (ECDC) hinnangul pole koroonaviiruse kiirtestid tulenevalt vähesest valideerimisest veel usaldusväärsed ning võivad seetõttu anda valenegatiivseid tulemusi.

“WHO soovitab kasutada 2019-nCoV suhtes testimiseks alumistest hingamisteedest võetud proove. Kui patsiendil puuduvad alumiste hingamisteede haiguse sümptomid või kui alumistest hingamisteedest proovi võtmine ei ole võimalik, tuleb uurida ülemistest hingamisteedest võetud materjali,” ütles Saar.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.