Peaminister Jüri Ratas palus terviseametil vaadata üle koroonaviiruse kiirtestide pakkumised. Palvest tulenevalt kujundab amet koostöös sotsiaalministeeriumi, tervise arengu instituudi ja teadusnõukojaga seisukoha kiirtestide kohta.
Koroonaviiruse kiirtestide kasutuselevõtu vajalikkust näeb Tartu Ülikooli Kliinikum, mille esindaja tõi eile ametile saadetud kirjas välja, et mitmed haiglad üle Eesti ootavad, et saaksid võtta kasutusele USAs kasutatava testi, mis annab tulemuse 45 minutiga ning mida saaks teha haiglate tavaline valvepersonal.
Uuritakse kiiremat testi
Pärnu Haigla, Tartu Ülikooli Kliinikum, Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Ida-Tallinna Keskhaigla ja Ida-Viru Keskhaigla ootavad pikisilmi, et terviseamet tooks turule Cepheid koroonaviiruse RNA testi XPERT XPRESS SARS-Cov-2, millel on praegu Eestis kasutatava testiga võrreldes mitmeid eeliseid.
Tartu Ülikooli Kliinikumi direktor Anu Tamm saatis eile terviseametile kirja, milles tõi välja, et Cepheid testi kasutuselevõtmine vähendaks tunduvalt EMO ja intensiivravi osakondade tellimuste tulemuste saamise aega ning hoiaks tunduvalt kokku defitsiitset kaitsevarustust.
Tamm tõi oma kirjas välja, et terviseamet ei ole pidanud vajalikuks kõnealust testi Eesti turule toomast kuna sel puudub Euroopa Liidus nõutav CE-sertifikaat.
Tamm lisas sedagi, et juba pikemat aega on haiglates gripi diagnoosimiseks kasutatud sama firma teste ning haiglate personal on väga rahul nii testi kvaliteedi kui operatiivsusega.
Tartu Ülikooli Kliinikumi direktor väitis veel sedagi, et praegu kasutatavatel testidel puudub samuti CE-sertifikaat. Sertifikaardi puudumise kohta ütles terviseameti pressiesindaja Simmo Saar, et seda ei peagi olema.
“Mainitud testidel ei pea olema CE-sertifikaati, piisab tootjapoolsest kinnitusest, eelnevast testimisest ning riskide hindamisest,” ütles ta.