Uudis

Hematoloog: tõeline kriis ja ahastus on seal, kuhu avalikkus praegu niisama sisse ei jaluta

Põhja-Eesti Regionaalhaigla hematoloogiakeskuse juhataja dr Mariken Ross.Foto: Regionaalhaigla

Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) on seoses tervishoiu hädaolukorraga plaanilist ravitööd piiranud, et kõrgema etapi haiglana tagada kasvava COVID-levikuga kaasnev ravivajadus nii COVID-patsientide kui mittepandeemilise erakorralise ravi osas. Haigla tänab mõistva suhtumise eest kõiki patsiente, kelle kauaoodatud plaaniline ravi või uuring seetõttu edasi lükkunud on.

PERHi hematoloogiakeskuse juhataja dr Mariken Ross toonitab sotsiaalmeedias, et haiglate piiripealne võimekus ei ole müüt või udujutt.

COVID-patsientide haldamisse on suuantud aina enam ressursse

Ross palub haiglate ja polikliinikute tühjasid osakondasid või koridore mitte filmimida ja selle üle irvitamisega tervishoiutöötajate elu veelgi raskemaks teha. “Tõeline kriis ja ahastus on seal, kuhu avalikkus praegu niisama sisse ei jaluta,” viitab ta.

Dr Ross selgitab ka Facebookis ja meedias ringlevat artiklit, kus teatati, et PERH sulges ühe COVID-osakonna. “Teadke, et suleti osakond, kus (pool)erakorralist hospitaliseerimist vajavad patsiendid COVID-testi vastust ootasid ja selle sulgemise põhjuseks on labori võimekus väljastada vastused kiiremini,” toob dr Ross välja.

Ta lisab, et igas muus nüansis on PERH-is COVID patsientide haldamisse suunatud järjest rohkem ressursse, eelkõige personali näol. Sama kehtib ka kõikide teiste põhja regiooni haiglate kohta. Ressurssid on aga piiratud ja põhi paistab.

“Päris põhjani ei ole enam palju, me oleme üsna selgelt piiri peal. On loetud päevade, kui mitte tundide küsimus, millal kogu plaaniline ravi lõppeb,” kirjutab dr Ross. Ta lisab, et mis edasi tuleb, seda näitavad Itaalia või Hispaania kogemused.

“Palun ärge tehke tühjade osakondade filmimise või tühjades polikliiniku koridorides jalutamise ja irvitamisega meie elu raskemaks. Tõeline kriis ja ahastus on seal, kuhu avalikkus praegu niisama sisse ei jaluta – statsionaari palatites, EMO suletud uste taga, intensiivravipalatites ja kõigi telefonitorude otsas, kus plaanilisi patsiente haiglasse mitte tulla palutakse…”

Arstid tänavad patsiente mõistva suhtumise eest

Regionaalhaigla õendusdirektor Katre Zirel tänab kõiki patsiente mõistva suhtumise eest olukorras, kus tervishoiukriisis on olnud vaja edasi lükkama haiglaravi vajavaid plaanilisi uuringuid, teha muutusi raviplaanides, muuta vastuvõtuaegu  või jätta ootele plaaniline kirurgilise ravi.

“Teame, et tänane olukord toob kaasa ebamugavusi, mida püüame maksimaalselt vältida. Palume ka meie patsientide tööandjatel tulla vastu oma inimestele, kui nad oma planeeritud arstivisiidi aega haigla palvel ootamatult muudavad ning selle tõttu vajavad ka tööandjate paindlikkust.”

Piirkondliku haiglana  on regionaalhaigla Põhja-Eesti ja saarte meditsiinilise turvalisuse tagaja, olles mitmel erialal ainsaks raviteenuse pakkujaks. Regionaalhaigla tagab kõrgema etapi ravi, sh masskannatanute ravivõimekuse,  põletusvigastuste ravi, kogu raske trauma, onkoloogia- ja hematoloogia multimodaalse ravi, kõrgtehnoloogilise veresoontekirurgia, südamekirurgia, rindkerekirurgia ja neurokirurgia.

Suure ja kasvava nakkusfooni taustal piiratakse plaanilist ravitööd PERHi statsionaarsetes osakondades, päevakirurgias, päevaravis ning ambulatoorseid vastuvõtte polikliinikutes. Piiramine võib tähendada ka plaanilise vastuvõtu, uuringu, operatsiooni põhjendatud edasilükkamist või vastuvõtu läbiviimist kaugvastuvõtu ehk telefonikonsultatsiooni kaudu.

Haigla tagab jätkuvalt tõsiselt tervist ja elu ohustavate seisundite planeeritud ravi ja erakorralise ravitegevuse.

“Erakorralise ja aegkriitilise ravi tagamine kõigile, nii koroonaviirusega nakatunutele kui ka kõigi teiste probleemidega patsientidele, on meie prioriteet, selle tagamiseks pingutab ühiselt kogu Regionaalhaigla,” rõhutas Zirel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.