Uudis

Hiina haiguspuhangu taustal prognoositakse Eestisse jaanuari lõpuks koroonaviiruse laialdasemat levikut

Mistahes haigussümptomite korral väldi kontakte ja püsi kodus.Foto: Shutterstock

Detsembri alguses leevendas Hiina koroonaviiruse tõrjeks kehtestatud piiranguid, mis tõid riigis kaasa tõsise viiruselaine. Ametlikel andmetel levivad Hiinas hetkel koroonaviiruse omikrontüve alamvariandid, mis Eestile täiendavat ohtu ei kujuta, kuid riskid uute ja murettekitavate tüvede tekkimiseks Hiinas kasvavad.

Terviseamet prognoosib COVID-19 viiruse kasvu jaanuari lõpuks-veebruariks, mis võib osaliselt olla seotud ka Hiina viiruspuhanguga.

Seejuures tuletab amet meelde, et Hiinasse reisimisel tuleb veenduda, et oled vaktsineeritud ja sul on olemas kõik vajalikud tõendid oma vaktsineerimise staatuse tõestamiseks. Avalikus ruumis liikumisel kasuta kaitsemaski ja vaheta seda iga kolme tunni järel. Kindlasti teavita välisministeeriumit oma reisist, et kohalik konsulaat oleks teadlik sinu viibimisest riigis.

Terviseameti kolm soovitust:

  1. Euroopas ja Eestis on oluline jätkata seirega ja tõhustada viirusetüvede sekveneerimist, et jälgida uute ja ohtlike tüvede tekkimist ning levikut Euroopas.
  2. Vältida tuleks mittevajalikku reisimist Hiinasse, sest:
    • Hiina rahvavabariik võib vastu võtta piirangud riiki sisenemiseks ja riigist lahkumiseks.
    • Hiina tervishoiusüsteemi ülekoormus võib vähendada kohaliku arstiabi kättesaadavust.
  3. Kõigil, kellel on COVID-19 tõhustusdoos veel tegemata, on soovituslik see ära teha. Kõik COVID-19 vaktsiinid vähendavad (viirusega kokkupuutel) tõenäosust viirust raskelt läbi põdeda.

Kuidas ennast ja lähedasi viiruste eest kaitsta?

Koroonaviiruse riskitase on Eestis juba praegu kõrge. Koroonapositiivseid on hetkel haiglas 269, kelle keskmine vanus on 76. 

Teadusnõukoda soovitab rahvarohketes kohtades ja ühistranspordis kanda maski. Samuti on asjakohane hoida avalikes siseruumides võõraste inimestega mõistlikku distantsi ning järgida hügieenireegleid, mille hulka kuulub sage kätepesu. Inimestel, kes kuuluvad riskirühma, soovitatakse võimalusel vältida massiüritusel osalemist.

Vaktsineerimine on endiselt lihtsaim viis raske haigestumise vältimiseks. Eestis on nüüdseks olemas ka omikrontüve-spetsiifilised vaktsiinid, mille võiksid eelkõige teha riskirühma kuuluvad inimesed.

Kui oled raskelt haigestunud mõnda ülemiste hingamisteede viirushaigusesse, võta ühendust oma perearstiga või helista nõuandeliinile 1220.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.