Uudis

HIV ravimid võivad aidata ära hoida pimedust tekitavat silmahaigust

Kollatähni kärbumine on üks peamistest pimeduse põhjustajatest üle 50-aastaste hulgas.Foto: Shutterstock

Kollatähni kärbumine ehk maakuli degeneratsioon on üks peamistest pimedaks jäämise põhjustest üle 50-aastaste seas. Ameerika teadlased avastasid, et tavaliselt HIV kontrolli all hoidmiseks kasutatav ravimirühm võib aidata seda haigust ära hoida.

Maakul ehk kollatähn on tilluke ala silmas, mis tagab terava nägemise ja värvitaju. Kui maakul on kahjustatud, ei suuda ülejäänud reetina ja selle aluskude teravat nägemist ega värvitaju tekitada ning haigus võib lõppeda tsentraalse nägemise kaotusega.

Ootamatult avastasid teadlased, et tavaliselt HIV ravimiseks kasutatavad nukleosiid-pöördtranskriptaasi inhibiitorid võivad aidata peatada ka maakuli degeneratsiooni, avaldab Virginia ülikooli koduleht.

Nelja erineva tervisekindlustuse andmebaasi ülevaade viitab nimelt sellele, et nukleosiid-pöördtranskriptaasi inhibiitoreid võtvatel inimestel on oluliselt vähenenud kuiva ehk atroofilise maakuli degeneratsiooni tekkimise risk.

85 protsendil juhtudest esineb kollatähni kärbumine nimelt kuiva vormina ja mõjutab miljoneid ameeriklasi.

Virginia Ülikooli meditsiiniinstituudi silmahaiguste teadur dr Jayakrishna Ambati ütles, et avastus annab lootust, et sageli pimedusega lõppevale haigusele on võimalik välja töötada toimiv ravi.

Uuringu käigus analüüsis teadusmeeskond mitut USA tervisekindlustuse andmebaasi, mis hõlmasid enam kahe aastakümne andmeid u 100 miljoni patsiendi kohta.

Leiti, et nukleosiid-pöördtranskriptaasi inhibiitoreid kasutavatel inimestel oli kuiva makulaarse degeneratsiooni esinemise tõenäosus peaaegu 40 protsenti väiksem, kui neil, kes nimetatud ravimirühma ravimeid ei tarvitanud.

Teadlased soovivad siiski teha täiendavaid uuringuid, et välja selgitada, kas ukleosiid-pöördtranskriptaasi inhibiitorid või nende derivaadid võivad aidata vältida maakuli degeneratsiooni tõttu tekkivat nägemiskaotust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.