Uudis

Euroliidu koroonapass loodetakse käivitada suvepuhkuste ajaks

Euroliidu digisertifikaat hõlbustab vaba liikumist pandeemia ajal ning aitab kaasa piirangute järkjärgulisele kaotamisele.Foto: Shutterstock

Euroopa Liidu kõrgeim transpordiametnik Henrik Hololei loodab, et märtsi keskel käivitatud algatus digitõendi loomiseks, mis sisaldab infot inimese vaktsineerituse või koroonatesti kohta, saab suvepuhkuste ajaks kasutusvalmis, edastas rahvusringhäälingu uudisteportaal.

“Euroopa Parlament ja Euroopa Liidu Nõukogu peavad hetkel neid arutelusid kiirendatud korras. Ma olen veendunud, et enne Põhjamaade suve algust, mis on juunis, enne seda on see tõend ka reaalselt olemas, seaduslikul alusel,” rääkis Euroopa Komisjoni liikuvuse ja transpordi peadirektoraadi peadirektor Hololei esmaspäeval ERR-ile.

Euroopa Komisjon, millel on Euroopa Liidus seadusandliku algatuse õigus, esitas roheline digitõendi ettepaneku 17. märtsil ning selle jõustumiseks peavad oma heakskiidu andma nii Euroopa Parlament kui ka liikmesriikide valitsusi esindav nõukogu. Neljapäeval otsustas Euroopa Parlament, et käivitab digitõendi määruste vastuvõtmiseks kiirmenetluse.

“See peab hõlbustama Euroopa Liidus turvalist ja vaba liikumist COVID-pandeemia ajal. Digitõend kinnitab, et selle omanik on COVID-i vastu vaktsineeritud, tema testitulemus on negatiivne või et ta on COVID-ist tervenenud,” selgitas Hololei. Tõend saab kättesaadavaks nii elektrooniliselt, kui luuakse sellekohane mobiiltelefoni rakendus, aga sama moodi peab see kättesaadav olema ka paberil.

“Eesmärk on, et suveks reisimine mingilgi määral taastuks,” sõnas Hololei.

Kuidas täpselt tõendil olevat infot hakatakse kasutama, sõltub paljuski reisimist korraldavatest ettevõtetest, rääkis Hololei. Samas rõhutas Hololei korduvalt, et vaktsineerimine ei saa mitte mingil juhul olla eeltingimuseks kodanike vabale liikumisele Euroopa Liidus. “Sellist diskrimineerimist ei ole Euroopas kuidagi mõeldav rakendada,” kinnitas ta.

Ta lisas, et oluline on ka selliste dokumentide vastastikune tunnustamine rahvusvaheliselt.

Hololei kinnitas ka, et käivitunud on digitõendi tehnilise lahenduse väljatöötamine, ehkki selle lõpliku valmimise eelduseks on õigusliku aluse olemasolu. Ta lisas, et tehnilise platvormi loomisel osalevad tema teada ka Eesti ettevõtted.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.