Uudis

Hoolimata vabadest aegadest alla 50aastased enne 17. maid vaktsineerima ei pääse

Vaktsineerimise projektijuht Marek Seer.Foto: A. Tennus / Tartu Ülikooli Kliinikum

Terviseamet teavitab igapäevaselt, et digiregistratuuris on tohutult vabu vaktsineerimisaegu. Seega näib, et vaktsiinid ja ajad ja personal on olemas, aga alla 50-aastaseid siiski enne 17. maid vaktsineerima ei lasta.

Terviseameti andmetel oli tänahommikuse seisugagi üleriigilises digiregistratuuris ligi 1700 vaba vaktsineerimise aega tervishoiuasutustesse üle Eesti. 

“Vabu aegu lisatakse digiregistratuuri vastavalt sellele, kuidas jõuavad tervishoiuteenuse osutajateni vaktsiinid ja see toimub kogu aeg jooksvalt. Nii ongi hetki, kui vabu aegu mõnes piirkonnas pole ja mingil teisel hetkel, kui neid on äsja juurde lisatud, paistab neid palju,” põhjendab Covid-19 vaktsineerimise töörühma juht Marek Seer viidates, et üleliia vaktsiine siiski ootel ei seisa.

Tema kinnitusel vaktsineerimise sihtrühma vanusepiiri hetkel veel vabaks ei lasta – järgneval nädalalgi pääsevad vaktsineerima vaid 50+ inimesed ja riskirühma kuulujad. “Seda põhjusel, et saavutada suurem hõlmatus vanemaealiste seas ja riskigrupis – just nende haigestumistest tuleb suurim koormus haiglatele,” ei väsi Seer kordamast.

“Mõistan nooremate soovi samuti kiiresti vaktsineeritud saada. Paraku peame aga arvestama sellega, et vaktsiinitarned on ebastabiilsed ja praegu vaktsineerimise kõigile avamise puhul võivad enam ohustatud vanemaealised sellest ilma jääda,” tõdeb Seer. “Aga juba mai keskel avataksegi vaktsineerimine järgmistele vanuserühmadele. Nii et palume veel veidi kannatust.”

Vaktsineerimiskeskused võtavad süstimised perearstidelt üle

Praeguste plaanide kohaselt avatakse järgmisele vanusegrupile vaktsineerimisvõimalus 17. maist. Kas kohe pääsevad vaktsineerima kõik 16-49-aastased, ei ole veel lõplikult otsustatud. Laual on ka variant avada vaktsineerimisaegu edasi järk-järgult vanuse järgi.

Küll aga on kindel plaan 17. maist avada üle Eesti vaktsineerimiskeskused, mis töötavad igapäevaselt. Tartus juba vaktsineerimskeskus töötab, lisaks on plaan need mai keskel avada Tallinnas, Pärnus, Jõhvis ja Narvas. Vaktsineerimiskeskusi planeeritakse ka Saare- ja Hiiumaale ning neid soovivad avada ka Rakvere ja Viljandi haigla.

Niisiis võtavad maakonnahaiglad ja vaktsineerimiskeskused 17. maist perearstidelt suurema hulga vaktsineerimistest üle. Perearstid jätkavad rohkem nõustamist vajavate riskirühmade vaktsineerimisega.

Kaardirakendus näitab kus ja mis vaktsiiniga saab vaktsineerida

Tänahommikuse seisuga on Eestis vähemalt ühe vaktsiinidoosiga COVID-19 vastu kaitstud 362 866 inimest. Vaktsineerimiskuur on lõpetatud 147 501 inimesel. Kõigist täiskasvanutest on vaktsineeritud 34% ning üle 70-aastastest 63%. Kokku on Eestis praeguseks tehtud üle 510 000 kaitsesüsti. 

Lisaks digiregistratuurile on kaitsesüsti saamiseks võimalik aeg broneerida ka tervishoiuasutuste registratuuride telefoninumbril. Loodud on ka kaardirakendus, kust igaüks saab vaadata endale lähimaid tervishoiuasutusi, kus on hetkel võimalik end vaktsineerida. Kaardil asutuse nimele klikkides näeb asutuse kontakte ja seda, millise vaktsiiniga seal vaktsineeritakse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.