Uudis

Ida-Viru keskhaiglas alustab tööd maksahaiguste kabinet

Ida-Viru Keskhaigla.Foto: Ida-Viru Keskhaigla

Ida-Viru keskhaiglas avatakse 2022. aasta jaanuaris Eesti esimene maksahaiguste kabinet.

Ida-Viru keskhaigla maksahaiguste kabinetis hakkab patsiente vastu võtma gastroenteroloog doktor Triin Remmel. Vastuvõtule on oodatud eelkõige need patsiendid, kellel leitaks muutunud maksaanalüüsid ning ka varem maksahaiguse diagnoosi saanud patsiendid.

Vastuvõtule suunavad perearstid või eriarstid, et selgitada välja muutunud analüüside põhjused. Gastroenteroloogi vastuvõtule on oodatud ka patsiendid, kelle maksas leitaks ultraheliuuringu käigus mingi haiguslik muutus, mida oleks vaja spetsialisti poolt edasi uurida.

„Maksahaiguste eripäraks on tihti see, et patsient isegi ei tunne, et tema maks ei ole terve. Enamikul juhtudel pöördub patsient pere- või eriarsti poole mingi teise murega, mille uuringu käigus jõutaksegi maksahäire avastamiseni“, ütleb dr Remmel.

Arsti sõnul on ootuspärane, et üks enim tuntud „vaenlasi“, mis kahjustab tervist ja põhjustab maksahäireid, on alkohol.

„Vastuvõtule saavad pöörduda patsiendid, kellel on diagnoositud maksatsirroos – nende terviseseisundit peab gastroenteroloog hindama kaks korda aastas ning maksa tervise seisundit kontrollida soovivad inimesed, kelle murekohaks on kauakestev alkoholi liigtarvitamine“, nendib dr Remmel.

Sarnaselt alkoholi kuritarvitamisega tekitab suurt muret ka paljude inimeste ebatervislik toitumine. Kõrge suhkru- ja rasvasisaldusega söökide ja jookide liigtarvitamine põhjustavad maksa rasvumist. Ida-Viru keskhaigla maksahaiguste kabinetis nõustatakse ka selle probleemiga patsiente ja koostatakse neile raviplaanid. Patsientidel on võimalik ka mõõta maksatihedust ning rasvasisaldust. Selleks kasutatakse spetsiaalset meditsiiniseadet – fibroscan.

Eesti esimene maksakabinet asub Ahtmes ja vastuvõtud hakkavad esialgselt toimuma reedeti ajavahemikus kell 12.00-15.00.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.