Uudis

India tüvede osakaal jätkab kasvamist, laialdast siseriiklikku levikut veel ei täheldata

Koroonaviiruse India ehk delta tüvi võtab järjest enam võimust. Tegemist on Eestis seni domineerinud UK ehk alfa tüvest nakkavama tüvega.Foto: Shutterstock

Koroonaviirusesse haigestumine on Eestis jätkuvalt langustrendis. Kahanemine jätkub veel vähemalt paar nädalat, kuid India tüve osakaalu suurenemine võib juba juulikuus tekitada taas teatava haigestumiste kasvu, prognoositakse terviseameti nädala epiidülevaates.

Tartu Ülikoolis analüüsitud kohalikest juhtudest oli viimasel nädalal UK viirustüve osakaal ligi 84,7%. Samal ajal delta ehk India tüvede osakaal jätkab kasvamist. Synlabi andmetel on delta tüvele viitavate proovide osakaal kasvanud seitsmelt protsendilt (22. nädala seisuga) kuni 25 protsendini (24. nädala seisuga). 

Möödunud nädalal kinnitati sekveneerimise käigus 50 India tüve, neist 4 sisse toodud ja 46 kohalikku juhtu. Sekveneerimisega on kinnitatud, et paljud Eestis tuvastatud delta tüvega nakatunute viiruse geneetiline järjestus on väga sarnane hetkel Peterburis leviva tüvega. Seega saab järeldada, et Eestis tuvastatud nakatunud on otseselt või kaudselt seotud Venemaal reisimisega. 

India tüve laialdast siseriiklikku levikut ei ole veel täheldatud. Kehtnas aset leidnud India tüve puhang on kontrollitud ning seniste andmete põhjal näib, et selle aktiivsus on langemas. Küll aga on murettekitav olukord Harjumaal, kus viimase kahe nädala jooksul on tuvastatud 73 delta tüve ehk 48,6% kõikidest kahe nädala jooksul tüpiseeritud proovidest. 

Nädala ülevaade: kõrgeim haigestumisprotsent Raplamaal

21. juuni seisuga on viimase 14 päeva haigestumus 100 000 elaniku kohta 49,8 (seisuga 14.06 oli 74,6). Möödunud nädala jooksul lisandus 282 haigusjuhtu. Eelmisel nädalal tehti 25 933 testi, millest positiivsed olid 1,1%. Kõrgeim positiivsete testide osakaal on täheldatud Raplamaal (5,4%). Teistes maakondades on positiivsete testide arv alla 3%

Võrreldes 23. nädalaga kasvas haigestumus Järvamaal 50% võrra. Kuna arvud on väga väikesed (juurde lisandanud 3 positiivse proovi), siis muretsemiseks pole põhjust. Teistes maakondades oli haigestumus langustrendis. 

Kõrgeima haigestumusega piirkonnad on endiselt Raplamaa (159,3/100 000 in kohta), Ida- Virumaal (99,6/100 0000 in kohta) ja Võrumaa (70,6/100000 in kohta), kuid ka neis maakondades on haigestumus langustrendis. 

Reproduktsiooni alusarv R ehk nakatamiskordaja on üle-eestiliselt 0,79. Võrreldes eelmise nädalaga on see pisut kasvanud (eelmisel nädalal oli R 0,7). 

Peamine nakkuse levik toimub jätkuvalt perekondades ja sugulaste seast, märkimisväärne protsent lisandub ka reisimisega seotult. Eelmisel nädalal saabus Eestisse 10 962 inimest, kes olid täitnud piiriületaja ankeedi. Registreeriti 34 sisse toodud haigusjuhtu, nende osakaal moodustas 12,5% juhtude üldarvust. Sisse toodud haigusjuhud on seotud reisimisega 11 riigis. Kõige rohkem haigusjuhte on seotud reisimisega Venemaale ja Türki.

21. juuni seisuga viibib haiglaravil 55 koroonapatsienti, neist intensiivravil 5 patsienti, kellest omakorda juhitaval hingamisel 3. Eelmisel nädalal suri kaks inimest vanuses 81 ja 83 aastat.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.