Uudis

Infektsioonarst: kui neid soovitusi järgida, õnnestub suure tõenäosusega peresisest nakkuse levikut vältida

Infektsioonhaiguste arst Kerstin Kase ütleb, et see, missuguseid viise peresisese nakatumise piiramiseks kasutada, sõltub võimalustest ning elamise suurusest.Foto: Eero Vabamägi / Postimees / Scanpix

Koroonaviiruse levikust kõneldes ei pääse üle ega ümber haiguse peresisesest levikust. Lääne-Tallinna Keskhaigla infektsioonhaiguste arst Kerstin Kase ütleb, et viisid, mida ühes leibkonnas nakatumise piiramiseks kodus kasutada, sõltuvad igaühe võimalustest ning elamise suurusest.

Parim abivahend on eraldumine

Kase nendib, et eelkõige saab nakkuse peresisest levikut vältida distantsi hoides ja mida enam lähikontaktne eraldub, seda parem. Loomulikult võib täiskasvanud nakatunu või lähikontaktne minna näiteks maakodusse, kuhu talle vajadusel vaid süüa tuuakse. Aga kõigil sellist varianti muidugi ei ole.

Arst suunab, et perega koos elav lähikontaktne või COVID-19 haigusesse haigestunu peaks, kui see vähegi võimalik on, viibima eraldi toas.

Ka söögiajaks või telerist mõne saate vaatamiseks ei tohi ülejäänud perega ühineda. Kõiki toimetusi tuleb teha eraldi ruumis ning välja tohib sealt tulla ainult siis, kui see on vältimatu. Näiteks kui on vaja minna tualetti või pesema. Ja selleks ajaks tuleks ette panna mask.

Kätehügieen olgu elementaarne

Kase kordab igaks juhuks üle, et otse loomulikult tuleb kõigil pereliikmetel korralikult käsi pesta. Ning on elementaarne, et kuna koroonaviiruse on piisknakkuse teel leviv haigus, on keelatud ka musid ja kallid nakatunu või lähikontaktsega.

Kase ütleb, et kui kõiki neid soovitusi järgida, siis üsna suure tõenäosusega õnnestub ka ühes elamises ringi toimetavaid lähedasi nakkusest säästa.

Terve majapidamise põhjalik desinfitseerimine ei ole arsti sõnul aga vajalik. WC ja vannituba on küll üldkasutatavad, kuid kui kõigil, kes neid kasutavad, on komme pesta käsi, ei pea desinfitseerimisega vaeva nägema.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.