Vaktsiinid pole perfektsed ja ka vaktsineeritud võivad nakatuda. Siiski nakatub vaid 0,1% kahe doosiga vaktsineeritutest ning nende haiguse kulg on reeglina kerge. Probleeme võib tekkida kas väga eakatel või immuunsüsteemi häirega inimestel, kellel ei pruugi olla piisavalt antikehi ja kes seetõttu ennekõike tõhustusdoose vajada võivad.
Miks on vaktsineerimisel prioriteedid?
Prioriteedid püstitati seepärast, et kogu maailmas on vaktsiinidest suur puudus ja seetõttu võivad enamus maailma inimestest vaktsiinidest vaid unistada. Vaktsiinid on väga head raske haiguse ja tõsiste tagajärgede vältimisel, kuid samas ei enneta 100-protsendiliselt kerget või asümptoomset haigetumist. Seetõttu on loogiline, et need on ennekõike suunatud just eakamatele ja riskigruppi kuuluvatele inimestele.
Isegi kui viirus ringleb, aga rasket haigust ja meditsiinisüsteemi ülekoormust ei põhjusta, siis sellises olukorras saame edasi elada. Lisaks on vaktsiinide kõrvalmõjud vanematel inimestel väiksemad kui noorematel.
Enamus riike on seadnud eesmärgiks saada suve lõpuks vaktsineeritud vähemalt 70% täiskasvanud elanikkonnast. Euroopa Liidu keskmine on praegu 39,7% täielikult vaktsineeritut, 61,2% on esimese doosiga vaktsineeritud. Eesti vastavad näitajad on 42% ja 51,7%, sealjuures vanuses 70+ on vaktsineeritud täielikult 65% ja osaliselt 67,6% inimest. Ainuke Euroopa riik, kes on täiskasvanute vaktsinerimises 70% piiri saavutanud, on Malta, mitmed riigid on sellele väga lähedal. Paljudes riikides on eakatest (vanuses 70+) vaktsineeritud üle 90%.
Lisaks vaktsineerimisele tekivad antikehad ka COVID-19 läbi põdemise järgselt. Viimase seireuuringu alusel on Eestis ligikaudu 70% täiskasvanutest antikehadega, kelledest 25% olid antikehad saanud haiguse põdemise ja ülejäänud kas siis ühe või kahe vaktsiinidoosi järgselt. Kuna vaktsiin ei väldi täielikult nakatumisi, eriti kergemaid, siis ei pruugi 70%-ne antikehade tase veel piisav olla. Pigem võiks see küündida 80-85%-ni.
Eesti pole olnud parim riik prioriteetide seadmisel ja ilmselt polegi see kerge väikeriigis, kus kõik teavad, kuidas vaktsineerimist korraldada. Ka praegu peaksime oma fookuse ennekõike pöörama täiskasvanute ja riskigruppide vaktsineerimisele. Kolmandat lainet täielikult vältida ei saa, küll aga saame tänu vaktsineerimisele seda oluliselt kergendada, nagu on juhtunud Inglismaal.