Uudis

Irja Lutsar: koroonavaktsiini hakatakse kasutama alles siis, kui see töötab ja on täiesti ohutu

Irja LutsarFoto: Tartu Ülikool

Viroloogiaprofessor Irja Lutsar ütles kolmapäeval toimunud terviseameti pressikonverentsil, et koroonaviiruse vaktsiine hakatakse kasutama alles siis, kui need on täiesti ohutud.

Tundmatuid vaktsiine elanikkonna peal katsetama ei hakata

“Vaktsiiniuuringud käivad peadpööritaval kiirusel, aga teadusnõukoja seisukoht on, et soovitame vaktsiine ainult siis, kui teame, et vaktsiinid töötavad ja on ka ohutud,” kinnitas Lutsar, et Eesti ei lähe seda teed, et hakkab tundmatuid vaktsiine oma elanikkonna peal katsetama.

Ta avaldas arvamust, et esimesi vaktsiine võiks oodata sügisel ning sõnas, et tundub, et praegu väga kardetakse piiranguid. “Peaksime õppima elama uute reeglitega, mitte elama koroonaviiruse ja reeglite hirmus,” kordas viroloog üle.

Reisides võiks eelistada otselende

Lutsar väljendas pressikonverentsil teadusnõukoja seisukohta, et rahvusvahelise suhtlemise peaks kindlasti säilitama. Tegelema peaks aga inimestega, kes lennukitega lendavad ja testima neid võimalikult varakult, näiteks juba lennujaamas vahetult pärast lendu. See võimaldaks koroonapositiivsed varakult tuvastada ja isoleerida.

Teadusnõukoja seisukoht on, et reisides on soovitatav kasutada otselende ning üle vaatamist vajaks kevadine otsus, mille põhjal peatatakse otselennud riikidesse, kus on üle 25 nakatunu 100 000 elaniku kohta.

“Leidsime teadusnõukojas, et ohutum on tulla otselennuga Eestisse, kui et olla ümberistumisega paljudes lennujaamades ja lennukites. Kevadise puhangu ajal nakatus osa inimesi lennukites ja lennujaamades,” põhjendas Lutsar.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.