Uudis

Irja Lutsar koroonavaktsiinist: alla 60aastastel tervetel inimestel pole mõtet neljandat süsti teha

Foto: Margus Ansu/Tartu Postimees/Scanpix

Viroloog Irja Lutsar soovitab tervel ja alla 60aastasel neljanda doosiga oodata, sest nende risk raskelt haigestuda on madal.

“Vaatasin, mida olen öelnud 2020. aasta detsembris ja mu seisukoht pole muutunud: vaktsiinid on väga head raskuse haiguse vältimiseks, aga need ei väldi haiguse kergemaid vorme ega ka viiruse ülekantust,” sõnas Lutsar. “Ehk teisisõnu, need pole võimelised viiruse ringlust likvideerima.”

Lutsari sõnul on õnneks teada ka see, keda ohustab raske haigus enim. “On üks väga tugev riskifaktor: vanus,” kommenteeris ta. “Eri riigid ja eksperdid on eri arvamusel, kust see piir tõmmata. Kuskil on see 60, 65, 70, mõni riik ütleb, et 80. Eesti on otsustanud, et piiri võiks 60 peale tõmmata ja see tundub adekvaatne.”

“Kui vaatame, kes on haiglas, siis enamasti on seal üle 60aastased või noorematest need, kel on tõsised riskifaktorid,” rääkis ta. Lutsari sõnul ei tea ta ühtegi surmajuhtumit, mis puudutaks alla 60aastast riskifaktoriteta inimest.

Seega: kui oled terve ja alla 60aastane, siis Lutsar soovitab oodata. “Tahaks näha, kas see teooria, et õpetame keha eri vaktsiinidega antikehi tootma, ka tegelikult töötab,” rääkis ta. “See on niisugune teoreetiline arutlus, mida pakun praegu välja.”

Lutsar lisab: “Mina oma lastele, kellest osa on 40 ja osa alla selle, ütlen, et oodakse järgmise vaktsiinidoosiga, kuigi neist osa on põdenud ja osa pole.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.