Irja Lutsar: vaktsineerima peaks peamiselt eakaid

Tartu Ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia professor Irja Lutsar.Foto: Kristjan Teedema / Tartu Postimees / Scanpix

Tartu Ülikooli professori Irja Lutsari hinnangul peab koroonaviiruse vastu vaktsineerima peamiselt vanemaealisi ja riskigruppe, kuna vaktsiinide kaitse kaob kiiresti. Uute piirangute kehtestamist Lutsar mõistlikuks ei pea.

Lutsari sõnul on ebatõenäoline, et koroonaviiruse puhul oleks võimalik saavutada karjaimmuunsus ning see oli selge juba aasta tagasi, kuna selleks oleks pidanud vaktsiinide püsiv efektiivsus olema 90 protsenti. Sama lugu on ka gripiga, vahendab ERR.

“Need on väga kiiresti muteeruvad viirused ning põhjus, miks nad meie ümber ikka ringlevad on see, et suudavad eelneva immuunsuse eest ära põgeneda – nii selle eest, mis vaktsiinidega saavutatakse kui ka loomulikul teel. Ma usun, et igaüks meist teab inimesi, kes on kolm korda vaktsineeritud ja kaks korda põdenud – see ei ole selle haigusega väga ebatavaline,” rääkis Lutsar Vikerraadio saates “Uudis+”.

Lutsari sõnul pole uued tüved enam nii raskete tagajärgedega. ECDC uue raporti kohaselt on omikroni laine ajal sattunud haiglasse 0,26 protsenti nakatunutest ning neist surnud 0,1 protsenti. Lutsar rõhutas, et siiski on need protsendid väga erinevad üle 80-aastaste ja alla 50-aastaste gruppides.

Praegu jõuavad Lutsari sõnul raskes seisus haiglasse vaktsineerimata eakad või need eakad, kellel on viimasest doosist möödas väga pikk aeg. Lutsari sõnul kaob vaktsiinide toime raske haiguse vältimiseks kuuendal kuul, mistõttu peaks riskigruppi kuulujad ehk üle 60-aastased saama tõhustusdoosi.

Kõigile neljanda vaktsiini tegemist Lutsar mõistlikuks ei pea. Oluliseks aspektiks noorte inimeste tõhustusdoosi puhul on ka see, et kaitse püsib lühikest aega. “Kui realistlik on kolm korda aastas kogu elanikkonda vaktsineerida? Selles ma sügavalt kahtlen ja arvan, et see ei ole vajalik.”

Senised viirusevastased meetmed praegu enam Lutsari hinnangul mõistlikud ei ole, kuna piirangute vajadus on pandeemia kestes muutunud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.