Uudis

ITK onkoloogiakeskuse uus juht Helen Vettus: “Suurimaks murekohaks on onkoloogide puudus”

"Minu soov on alati olnud olla Eesti patsientide jaoks olemas," sõnab dr Elen Vettus.Foto: Ida-Tallinna Keskhaigla

Ida-Tallinna keskhaigla onkoloogiakeskuse juhina asus tööle dr Elen Vettus, kes tunnistab, et väljakutse on suur ja huvitav ning tal on mõtteid, millises suunas meeskonnaga edasi areneda.

Dr Vettus kiidab, et onkoloogiakeskuse senine juht dr Kristiina Ojamaa on teinud suurepärast tööd – haigla onkoloogiakeskus on väga heal tasemel ja keskus töötab väga hästi. Seejuures lubab uus juht, et temalgi on mõtteid, millises suunas meeskonnaga edasi areneda.

„Suurimaks murekohaks on kindlasti onkoloogide puudus. Siinkohal loodan heale koostööle Tartu Ülikooli kliinikumi, Põhja-Eesti regionaalhaigla ning onkoloogia residentuuri üldjuhendajaga. Mul on rõõm, et paar nädalat tagasi sai Ida-Tallinna keskhaigla Euroopa vähikeskuste organisatsiooni (OECI) täisliikmeks, mis on suur tunnustus nii haiglale kui kogu meeskonnale. Täpsemaid edasisi detaile ja plaane keskuse töös on veel vara avalikustada,“ sõnas möödunud nädalal uuel ametipositsioonil tööd alustanud dr Vettus.

Kindel eesmärk on aga keskuse ravikvaliteedi hoidmine ning jätkuvalt pakkuda tõenduspõhist, kvaliteetset ja parimat kättesaadavat onkoloogilist ravi. „Lisaks onkoloogilisele ravile on oluline olla patsiendi jaoks olemas siis, kui tema elus on tõenäoliselt üks kõige raskemaid perioode. Siin on kogu meeskonnal oluline roll,” märkis uus juht.

Seejuures rõõmsutab dr Vettus, et eelmise aasta lõpus alustas keskuses tööd palliatiivravi meeskond ning käesolevalt tegeletakse aktiivselt Euroopa onkoteraapia ühingu (ESMO) onkoloogia ja palliatiivravi integreeritud keskuse akrediteerimisprotsessiga. Samuti on vähiraviga tegelevate erialadele abikäe ulatanud entusiastlik toitmismeeskond.

„Onkoloogia on multidistsiplinaarne, mistõttu on äärmiselt oluline jätkata head koostööd teiste kliinikute ja keskustega ning perearstidega. Mul on olnud võimalus olla Eesti kardio-onkoloogia sünni juures – antud valdkonna juurutamine on näidanud head koostööd onkoloogide ja kardioloogide vahel,“ lisas dr Vettus.

Tehnoloogiausku onkoloog

„Minu soov on alati olnud end võimalikult palju täiendada ja olla Eesti patsientide jaoks olemas. Täna saame Eestis pakkuda väga head onkoloogilist ravi ning Eesti e-tervise lahendustega oleme eeskujuks paljudele teistele riikidele,“ märkis dr Vettus.

Onkoloogia ei ole temasõnul enam see, mis ta oli 10 või isegi 5 aastat tagasi. „Ravimeid tuleb igal aastal juurde ja uusi võimalusi patsientide aitamiseks on palju – see on üks kõige kiiremini arenevaid meditsiini suundasid. See on nii paeluv oma uudsuse ja võimalustega,” sõnas onkoloog.

“Täna räägime paljude vähipaikmete puhul kroonilisest haigusest. Kogu raviprotsessis on oluline tegeleda ka patsiendi ravist tingitud kõrvaltoimetega. Oleks suurepärane, kui suudaksime neid ennetada, kuid kahjuks ei ole see alati võimalik. Meie eesmärgiks peaks olema patsiendi ravimine võimalikult hea elukvaliteedi foonil.“

„Minu põhilisteks valdkondadeks on rinnavähk, melanoom ja urotrakti pahaloomulised kasvajad,“ märkis dr Vettus, kes lisaks õpib hetkel ka tervishoiutehnoloogia magistriprogrammis Taltechis. „Sügavamad teadmised tervishoiutehnoloogiast tulevad kindlasti igapäevases töös kasuks, loodetavasti suudame välja töötada uusi e-tervise lahendusi, et optimeerida oma tööd.“

Dr Elen Vettus on lõpetanud Tartu Ülikoolis onkoloogia residentuuri, koolitanud end tipp-onkokeskustes välismaal: Memorial Sloan Ketteringi ning MD Andersoni vähikeskustes melanoomi ja rinnavähi alal, samuti Grazi Meditsiiniülikoolis patoloogia ning Singapuri riiklikus nahakeskuses melanoomi alal. Dr Vettus on Euroopa onkoloogide kooli ja Ulmi ülikooli poolt sertifitseeritud rinnavähispetsialist, Grazi meditsiiniülikooli poolt sertifitseeritud dermatoskopist.

2019. aastal töötas ta Lõuna-Šveitsi Onkoloogia Instituudis Euroopa onkoloogide kooli Fellow´na ning lisaks rinnavähi kliinilisele tööle töötas koos meeskonnaga välja kardio-onkoloogilise kliinilise uuringu, et hinnata MRT osakaalu varajase kardiotoksilisuse avastamiseks rinnavähi patsientidel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.