Jansseni ja Vaxzevria koroonavaktsiinide harvaesinavate kõrvaltoimete loetelu täieneb

AstraZeneca koroonavaktsiin Vaxzevria annab organismile kätte juhendi, kuidas toota ise antigeeni.Foto: Shutterstock

Euroopa ravimiameti riskihindamise komitee avaldas uued soovitused Jansseni ja Vaxzevria koroonavaktsiinide kohta.

Komitee hindas vaktsiini ja venoosse trombemboolia (VTE) võimalikku seost ning leidis, et üksikud juhud võivad olla seotud Jansseni koroonavaktsiiniga. Ühes kliinilises uuringus esines VTEd arvuliselt rohkem vaktsiinirühmas võrreldes platseeborühmaga, teises uuringus erinevust rühmade vahel ei täheldatud. Lisaks hindas komitee turustamise ajal teatatud juhtude võimalikku seost vaktsiiniga.

Hinnangu tulemusena soovitab komitee lisada ravimiteabesse harvaesineva kõrvaltoimena „venoosne trombemboolia“ ning hoiatuse, et venoosse trombemboolia suurenenud riskiga tuleb vaktsineerimise järgselt arvestada nende inimeste puhul, kellel esinevad trombemboolia riskifaktorid.

Vaktsineeritud peavad abi saamiseks pöörduma kiirelt arsti poole, kui vaktsineerimise järgselt tekivad hingamisraskus, valu rindkeres või jäsemes, jäseme turse või püsiv kõhuvalu.

Venoosne trombemboolia on haigusseisund, mille puhul verehüübed tekivad süvaveenides, tavaliselt jäseme või kubeme piirkonnas ning tromb võib liikuda kopsu (kopsuarteri trombemboolia), kus võib blokeerida verevarustuse, millel võivad olla eluohtlikud tagajärjed.

Komitee hindas ka Vaxzevria (varasemalt AstraZeneca vaktsiin) ja Jansseni koroonavaktsiini kasutamise järgselt teatatud immuuntrombotsütopeenia (ITP) juhte.

Komitee soovitab lisada ravimiteabesse kõrvaltoimena: „immuuntrombotsüopeenia“ esinemissagedusega „teadmata“ ning hoiatuse, et „väga harva on teatatud tõsise trombotsütopeenia (enamusel juhtudest nelja nädala jooksul) tekkest Jansseni vaktsiini või Vaxzevria vaktsiiniga. Immuuntrombotsütopeenia anamneesiga inimeste puhul tuleks arvestada selle riskiga enne vaktsineerimist ning vaktsineerimise järgselt kontrollida trombotsüütide arvu.“

ITP on haigusseisund, mille puhul immuunsüsteem ekslikult ründab vereliistakuid ehk trombotsüüte, mis on vajalikud verehüübimiseks. Vereliistakute madal tase ehk trombotsütopeenia viib veritsuste ja verejooksude tekkele ning sellel võivad olla tõsised tagajärjed.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.